20 maja przed południem Akademia Nauk Stosowanych – dawniej Państwowa Wyższa Szkoła Podhalańska z Nowego Targu obchodziła 25 lecie swojego istnienia. Rozpoczęli Eucharystią w Ludźmierzu, która koncelebrowali: ks. dziekan Piotr Mozdyniewicz z NSPJ, ks. Zbigniew Płachta proboszcz św. Katarzyny, ks. Janusz Skorupa z Kowańca, ks. Jan Gacek – kapelan ZP ze Spytkowic i kustosz sanktuarium. ks. Maciej Ścibor Wprowadzono sztandar i weszli uczestnicy uroczystości: rektorzy publicznych Szkół Zawodowych, senatorzy, władze samorządowe, władze uczelni, studenci. Wszystkich powitał kustosz miejsca, zauważając, że jubileusz wyższej uczelni świętowany jest u Matki, która od przeszło 600 lat tutaj wychowuje pokolenia.
W homilii ks. Jan Gacek nawiązał do tytułu ALMA MATER – Matka Karmicielka. Przychodzimy tutaj, by uczyć się od Tej, która ma tak wiele do powiedzenia, do przekazania. Człowiek – mówił kaznodzieja – jest wymyślony przez Bożą Miłość. Źródłem mnie jako człowieka jest Bóg a nie ludzie. Bóg tez potrzebuje naszej miłośći. Jego wszechmoc współpracuje z nasza wolnością i mądrością. Matka najlepiej współpracuje z Bożą Miłością. Stałą się człowiekiem najwyższej rangi. Miłość Matki Karmiącej jest wymagająca, ale i akceptująca. Maryja jest całkowicie pochłonięta przez Miłość, dlatego jest święta. Uczelnia też ma być święta. Mamy Jak Maryja rodzić Boga dla innych. , rodzić studentów dla Boga. By dzisiaj być szczęśliwym – trzeba zgodzić się, by Bóg mną rozporządzał. Jesteśmy odpowiedzialni za obecność miłości w dzisiejszym świecie. Bo miłość jest drogą, źródłem i celem. Tylko kochając jesteśmy szczęśliwi. 25 roków – w srebro się zamieniło – podsumował kaznodzieja.
Następnie wszyscy uczestnicy wyjechali do Nowego Targu na ciąg dalszy uroczystości – na konferencję tematyczną.





































