Start page Start pageContact Contact
PolishEnglishFrenchSlovak
Tuesday, 29 July 2014
MBL
Site map Site map
Start page Parish Aktualności
Aktualności parafialne
Biblia Ludźmierska
Monday, 28 July 2014 17:55

Obrazek Biblia GóralskaPolecamy najnowsza pozycję wydawnictwa M z Krakowa - BIBILĘ LUDŹMIERSKĄ z komentarzami św. Jana Pawł a II i wstępem napisanym jeszcze przez długoletniego  Ks. Proboszcza Tadeusza Juchasa 6 maja br.

 
Wybieram JEZUSA
Monday, 28 July 2014 16:01

Kolejny dzień wspólnoty Ruchu Światło-Życie diecezji krakowskiej i....zielonogórsko-gorzowskiej stacjonujących w Lipnicy Wielkiej, w Odrowążu i Bystrej. Po prezentacjach poszczególnych grup i świadectwach, na Eucharystię dojechał ks. bp Grzegorz Ryś. "U stóp Matki Bożej Gaździny Podhala w Sanktuarium chcemy wpatrywać się w Jej Oblicze - witał przybyłą młodzież wraz z 7 duszpasterzami Proboszcz - ks. Kazimierz Klimczak. Stajemy pod Cezareą Filipową z pytaneim: Kim jest dla mnie Jezus Chrystus? Witam serdecznie Was, droga młodzieży, którzy decydujecie się kilka dni spędzić z Jezusem Chrystusem. A kapłanów zapraszam po Eucharystii na konferencję, mamy wśród siebie Ks. Biskupa od nowej ewangelizacji, niechże i z nami się podzieli swoim doświadczeniem, jak ewangelizować, aby prowadzić siebie i drugich do Chrystusa?".  Eucharystii z Uroczystości Zesłania Ducha Świętego przewodniczył Ks. Biskup wespół z moderatorami. "W dzisiejszej ewangelii dostrzegamy 3 obszary działania Ducha Świętego - mówił hierarcha w homilii:

- Pierwszy: Pan Jezus pyta Piotra-osobę: Szymonie..., czy miłujesz Mnie?  Pytanie o miłość. Czy TY Mnie kochasz? I skoro Piotr 3 razy się zaparł, 3 krotnie wyznał miłość. WIERZYĆ - znaczy KOCHAĆ. Co Ciebie motywuje do tego, byś tu był? Oby miłość.! To jest sedno programu OAZY. Żeby przylgnąć do Jezusa sercem, To najważniejsze pytanie! Czy Ty Mnie kochasz? To Duch Święty sprawia, że rodzi się w nas pragnienie przylgnięcia do Jezusa.

- Drugi obszar działania Ducha "W jednym Duchu zostaliśmy ochrzczeni, by stanowić jedno ciało". Duch Święty zanurza nas w Kościół. Duch jest Duchem Kościoła. Nie dajcie sie wygonić z Kościoła takiego jakim jest!

- Trzeci obszar - Duch nas posyła do świata, do wszystkich ludów i narodów. Duch nas uzdalnia, aby wyjść do drugiego człowieka, do spotkania jego własnym językiem. Mam budować jedność między ludźmi."

W darach poszczególne wspólnoty przyniosły bochenki chleba, aby wystarczyło dla wszystkich na agapę. Na końcu Ks. Mariusz podziękował Księdzu Biskupowi za obecność, słowo i świadectwo; miejscowym duszpasterzom, wspominając również w modlitwie wdzięczności Ks. Prałata Tadeusza. A Księdzu biskupowi życzył szczęść Boże na drogę do Przystanku JEZUS właśnie w diecezji zioelonogórsko-gorzowskiej się rozpoczynający.

W świadectwach i prezentacjach można było zauważyć, ze młodzi świadomie wybierają JEZUSA. Nech ten wybór potwierdzają swoim życiem w codzienności.

s. DL USJK

Zdjęcia w galerii>>

 

 

 
I sobota sierpnia
Monday, 28 July 2014 09:30

2 sierpnia 2014 r. - I sobota miesiąca:  Z Różańcem  w ręku „aby od Maryi uczyć się miłości do Chrystusa i wybierać w ten sposób szkołę najlepszą”  - Św. Jan Paweł II, Ludźmierz 7.VI.1997 r. Godz. 18.00 - MSZA ŚWIĘTA - liturgia z homilią Ksiądz z parafii Ludźmierz, po Mszy świętej, adoracja Najświętszego. Sakramentu z Litanią Loretańską, - akt oddania się Niepokalanemu Sercu Maryi, modlitwa do Ducha Świętego, RÓŻANIEC FATIMSKI prowadzi Dekanat Nowy Targ

19.30 - I cz. Tajemnice Radosne -  prowadzi  parafia Klikuszowa

20.00 - II cz. Tajemnice Światła -  prowadzi  parafia  Ostrowsko

20.30 - III cz. Tajemnice Bolesne - prowadzi  parafia Nowy Targ -   Niwa

21.00 - Apel Jasnogórski, po Apelu  - w procesji Maryjnej ze świecami IV cz. Tajemnice Chwalebne w intencji wynagrodzenia Niepokalanemu Sercu NMP za zniewagi - prowadzi  parafia Waksmund (Powrót do Bazyliki ) Msza święta (ok. 21.40) – liturgia z homilią Ksiądz z parafii Nowy Targ – Niwa

Serdecznie zapraszamy  - Ks. Kazimierz Klimczak Kustosz Sanktuarium Matki Boskiej Ludźmierskiej

Ps. Drodzy Zelatorzy, przygotowując się do 100-letniej rocznicy objawień Matki Bożej w Fatimie (2017 r.) starajmy się rozszerzać nabożeństwo  pierwszo-sobotnie wynagradzające Niepokalanemu Sercu Maryi  i zapraszajmy do udziału osoby, które nie znają modlitwy różańcowej.

Download this file (fat VIII' 14.pdf)fat VIII' 14.pdf(rozmiar: 330 Kb)
 
Czy Chrystus jest moim Skarbem?
Sunday, 27 July 2014 20:40

Czy Chrystus jest moim Skarbem? moją Perłą?, dla której gotowy jestem wszystko poświęcić? Gdy przychodzą trudne doświadczenia, zaczynam się buntować... Jedną z intencji była za rowerzystów jadących z pielgrzymką od Giewontu po Hel, od gór po morze - Oto pielgrzymi wybierają taką formę, by zanieść Chrystusa innym. Christoforos – niosący Chrystusa. Taką pielgrzymkę też trzeba przygotować: koszulki rowery, trasa, postoje. Trochę im zazdrościmy, ale i cieszymy się ich kondycją. Czas wakacji – to czas przemieszczania się. Tydzień św. Krzysztofa zainicjowany przez Miva Polska (20-27 lipiec) – nie kończy się. Dziś czytany jest List Przewodniczącego KEP ks. bpa Jerzego Mazura na XV Tydzień Św. Krzysztofa – Nieśmy Chrystusa na krańce świata – kierujmy się miłością na drodze. Czy niesiemy Chrystusa innym? - takie rozważania snuł Ks. Proboszcz podczas sumy.

Modliło się z nami przeszło 80 kolarzy, którzy po raz szósty wybrali sie w pielgrzymce góralskiej rowerowej z Giewontu na Hel. Eucharystię sprawowało 6 kapłanów, w tym dwóch wędrujących rowerami, brat szkolny i diakon z dziećmi, którzy przybyli w ramach wakacji z Bogiem organizowanych przez Caritas.

Pod koniec Mszy św. głos zabrał nowo wybrany prezes Związku Podhalan Andrzej Stępień, mówił że rowerzyści jadą jako ambasadorzy, prowadzi ich myśl: Najważniejsza jest droga do świętości - wspominał, jak się zrodziła pielgrzymka z Giewontu na Hel. Współzałożycielami byli – brat prezesa ks. Tadeusz Skupień, Jan Blańda – odddział ZP ze Spytkowic.

I poświęcaliśmy samochody, a także rowery, zbierając na środki transportu dla misjonarzy.

s. DL USJK

Zdjęcia w galerii>>

 
MIVA POLSKA - 1 gr za 1 km - św. Krzysztof
Sunday, 27 July 2014 00:00

27 lipca - po każdej Mszy św. poświęcane pojazdy - samochody, rowery, autobusy. Akcja św. KRZYSZTOF (20-27 lipiec) - to apel, z którym MIVA POLSKA zwraca się do kierowców i użytkowników pojazdów mechanicznych, aby jeździli ostrożnie i bezpiecznie, a w duchu wdzięczności Bogu za bezpieczne podróże złożyli 1 grosza za 1 kilomertr bezpiecznej jazdy na środki transportu dla polskich misjonarek i misjonarzy.

Wczoraj dotarła do parafii BIBLIA LUDŹMIERSKA - Pismo św. w niezwykłej oprawie, dla całej rodziny, z błogosławieństwem św. Pielgrzyma ludźmierskiego Jana Pawła II i ze wstępem napisanym 6 maja br. przez śp. Ks. Prałata Tadeusza Juchasa. Biblię prezentowali podczas Mszy św. Księża celebransi.

Zdjęcia z godz. 7.00>>

Zdjęcia z 9.00>>

Zdjęcia z godz. 18.00>>

Z godz. 11.00 są przy notatce dotyczącej pielgrzymki rowerowej z Giewontuy na Hel.

 

 
XXXIII Piesza Pielgrzymka Góralska
Wednesday, 23 July 2014 11:41

Już 33 raz wyruszyła Piesza Pielgrzymka Góralska od Królowej Podhala do Królowej Polski. Wyszło ponad 120 osób, 3 kapłanów, 3 kleryków, 3 siostry zakonne, dużo dzieci w wózkach całkiem małych. Eucharystii w ludźmierskiej bazylice przewodniczył dziekan dekanatu nowotarskiego - ks. Stanisław Strojek, w koncelebrze z 4 kapłanami. Ks. Bronisław serdecznie powitał pielgrzymów, najpierw obficie kropiąc wodą święconą, a potem radując się ich przybyciem u progu Mszy św. Homilię wygłosił Przewodnik - ks.Józef Urbańczyk. "Wyruszyliśmy RAZEM - mówił - by przejść z Jezusem pielgrzymim szlakiem. Idziemy do Matki. (...) Pielgrzymka - to rekolekcje w drodze. Ważne sa intencje i motywacje. Dlaczego idę i po co idę? Na szlaku uczymy sie dzielić dobrem, wspólnie dźwigamy trudy. Chcemy wejść w siebie, poznac siebie, by otworzyc się na Bożą łaskę.

- Niesiemy dziękczynienie za Jana Pawła II, za kanonizację. I modlimy się, by naród polski posłuchał tego wielkiego, współczesnego Proroka.

- Modlimy się takze za Światowego Dni Młodzieży, które odbęda się w Krakowei w 2016 r.;

- W naszych modlitwach nie możemy zapomnieć o Kustoszu tego miejsca, wielkim Przyjacielu naszej pielgrzymki, któy tyle razy nas tutaj witał i błogosławił nam na drogę do Pani Jasnogórskiej;

- Niesiemy intencje naszych parafii nowotarskich,

- i nasze osobiste intencje.

Jakze za wiele chcemy dziękować?"

Pod koniec Eucharystii Ks. Bronisław otrzymał symboliczne dary: znaczek pielgrzyma, chustę, śpiewnik i trasę, aby duochowo można było towarzyszyć pielgrzymom.

o 12.50 wyruszyli w dalszą drogę. Boże prowadź.

s. DL USJK

Zdjęcia w galerii>>

 
Misjonarz z Argentyny
Sunday, 20 July 2014 09:27

W 16 niedzielę zwykłą roku A nawiedził nasze Sanktuarium Misjonarz - o. Jerzy Jacek  Twaróg - rodem z Nowego Targu, a obecnie rektor polskiej misji katolickiej w Buenos Aires, na końcu świata skąd pochodzi obecny papiez Franciszek. Podczas wszystkich Mszy św. o. misjonarz przybliża i rozważa z nami Słowo Boże. "Jest wiele owiec poza owczarnią i wiele wilków w owczarni - mówił powtarzając za św. Augustynem - Mamy stać sie Bożą pszenicą, a nie diabelskim chwastem. Nie zło, ale dobro ostatecznie powinno zwyciężyć. Nie szatan, ale Bóg. Jesteśmy u Pani Ludźmierskiej, Królowej Podhala, którą tak bardzo kochał św. Jan Paweł II i nigdy nie zapomniał, że to Ona, tutaj podarowała Mu ten niezwykły dar BERŁA. I to On - św. Jan Paweł tutaj wygłosił płomienne kazanie o różańcu"

O. Jerzy pracuje w Argentynie, w mieście następcy Jana Pawła - ojca świętego Franciszka od 18 lat. Po 13 marca ub.r., razem z przyjaciółmi Pawłem i Robertem Udziela postanowił nakręcić film dokumentalny o papieżu: "Człowiek modlitwy i przyjaciel ubogich". Ten film przybliża postać obecnego zastępcy Chrystusa na ziemi. To także forma dziękczynienia za kanonizację z 27 kwietnia br. św. Jana Pawła II i Jana XXIII. Jednocześnie rozprowadzając film autorzy pragną wspomóc operację siostry Cecylii misjonarki z Bolwii, misjones na pograniczu Brazylii i braciom ze wschodu, którzy zechcą spotkać się z papieżem i młodzieżą całego świata w Krakowie w 2016 r. w akcji BILET DLA BRATA.

Film można nabyc w sanktuaryjnym sklepiku obok namiotu MULTIMEDIA. Polecamy.

s. DL USJK

Zdjęcia w galerii>>

 
Szkaplerz noś - na różańcu proś
Wednesday, 16 July 2014 13:57

Odpust Matki Boskiej Szkaplerznej to dzień w sanktuarium wyjątkowy. Jakco roku zawitał j. Ex. Ks. Arcp Stanisław Nowak z Częstochowy i był głównym celebransem na sumie, a zarazem summistą. Eucharystię koncelebrowało jeszcze 7 kapłanów, a uczestniczyli w niej takze członkowie BRACTWA MATKI BOSKIEJ LUDŹMIERSKIEJ. "Ciesze się, ze Ksiądz Arcybiskup podtrzymuje tradycję i 16 lipca melduje sie w Ludźmierzu" - witał dostojnegoGością Ks. Proboszcz Kazimierz. I przypomniał, że jutro już minie 2 miesiące gdy odszedł Ks. Prałat Tadeusz. Ks. Arcybiskup Stanisław rozpoczynając homilię mówił jak bardzo umiłowanym miesjcem jest Ludźmierz -nie tylkoprzez Podhale, nawet nie tylkoprzez Polskę, ale takze przez jakze wielu poza jejgranicami, a nawet za wielka wodą. Prosił też o gorącą modlitwę za poprzedniego i za nowego Proboszcza i Kustosza. Aby to miejsce było coraz piękniejsze. "Przez przyjęcie znaku szkaplerza - mówił - chcemy potwierdzić naszą przynależność do MatkiBożej. Wszystkie sanktuaria dzisiaj dziękują w spośób szczególny za kanonizację św. Jana Pawła II. - Ludźmierzanina - podkreślał kaznodzieja - Papieże barzdo cenili szkaplerz, szatę Maryi, znak macierzyńskiej troski przyodziania, szate łaski, szate godową. Maryja opiekuje się nami do końca. I jest zatroskana o nasze chrześcijaństwo. Wy musicie być mocni - powtarzał wiele razy św. Jan Paweł II - i że każdy z nas ma jakiś wymiar zadań, obowiązek, powinność, które musi utrzymać i obronić. Szkaplerz - noś. Na różańcu - proś - podsunmował Ks. Arcybiskup. I dlatego mamy figurę papieża na kolanach. Bo będziesz mocny - gdy będziesz używał kolan. Papież na kolanach. Ludźmierski papież. Taki sam jest w Munster Indiana w Stanach Zjednoczonych. Człowiekowi bowiem bardzo potrzebna jest modlitwa". Na koniec wyspiewaliśmy przed Najświętszym Sakramentem dziękczynne MAGNIFICAT. I Pan Jezus pobłogosławił wszystkim. Po Eucharystii kolkanaście osób przyjęło szkaplerz NMP, a kilka wpisało się do Bractwa Matki Boskiej Ludźmierskiej owocu złotego Jubileuszu koronacji.

Tego dnia sanktuarium nawiedziło 140 dzieci z Eucharystycznego Ruchu Młodych, które przyjechały  z całej Polski, a swoje wakacyjne sam na sam z Panem Bogiem przeżywają w Białce Tatrzańskiej. Niech i je obejmie ochrona szkaplerzem na całe ich zycie.

s. DL USJK

Zdjęcia w galerii>>

ERM na wakacjach>>

 

 
Na żyznej ziemi ziarno wyda plony
Sunday, 13 July 2014 09:48

Na żyznej ziemi ziarno wyda plony - tak śpiewalismy w psalmie responsoryjnym podczas niedzielnej Eucharystii, w dniu, gdy hodowcy zwierząt Podhala zechcieli zorganizować trzecią już wystawę zwierząt hodowlanych w Ludźmierzu nad jeziorami. Dość bogaty program świętowania rozpoczęli od wspólnej Mszy św. za hodowców zwierząt domowych. Ks. Proboszcz rozpoczynając Eucharystię modlił się, by Pan Bóg błogosławił tym, któzy podejmują hodowlę zwierząt. I od refrenu psalmu rozpoczął homilię. Niezwykła jest liturgia czytań na tę niedzielę. Pobłogosławiłeś plonom, gdzie przejdziesz wzbudzasz urodzaje. "Dzisiejsza liturgia dotyka tajemnicy ZIARNA - przypominał Ks. Porboszcz w kazaniu - Pan Jezus mówił w przypowieściach, o siewcy, o ziarnie, o glebie...Ziarnem jest Słowo Boże, a siewcą Chrystus. Hojnym siewcą. Rozsiewa. Chce dawać. Ale czy ja pozwolę, aby Pan Bóg przeszedł i wzbudzał we mnie urodzaje?... Moje serce jest często zachwaszczone....Żeby być hodowcą trzeba mieć PASJĘ. Trzeba zadbac o EKOLOGIĘ SERCA, ale i o ekologię środowiska, w którym żyję. Módlmy się, aby Słowo Boże, Ziarno, które pada na nasze serca wydało plon. Niech Bóg przejdzie przez pola, zagony, role, przez nasze gospodarstwa i obdarzy obfitymi owocami"

W procesji z darami przyniesiono kwiaty, owoce, sery, oscypki, chleb, mleko - wyroby będące owocami pracy hodowców.

s. DL USJK

Zdjecia w galerii>>

 

 
Exodus
Friday, 11 July 2014 15:38

Dzień Wspólnoty Ruchu Światło-Życie II stopnia diecezji krakowskiej- EXODUS

W święto św. Benedykta opata – patrona EUROPY  w zapłakanym Ludźmierzu odbył się Dzień Wspólnoty. Mimo deszczu i chłodu dopisywały: humor i radość. Po prezentacjach najważniejsza część spotkania – EUCHARYSTIA. Ks. Proboszcz powitał serdecznie przybyłych, mówiąc że przybycie do Gaździny Podhala to jak wejście na Górę Przemienienia, z której trzeba zejść do codziennego trudu. I na tę codzienność życzył młodym, aby Bóg umocnił Ich w  wierze, nadziei i miłości.  Poprosił również o pamięć modlitewną o Wielkim kustoszu tego miejsca, Ks. Tadeuszu Juchasie i o modlitwę za siebie. „Przez wiele lat witał nas tu nieodżałowany Ks. Proboszcz Tadeusz, a dziś błogosławię Jego następcy – ks. Kazimierzowi” – mówił we wstępie  główny celebrans Ks. Bp Jan Szkodoń. Eucharystię koncelebrowało 7 kapłanów, w tym jeden – o. Maciej Franciszkanin z Australii. W homilii Ks. Biskup zaprosił, by zebrani  przyjęli za patrona tych wakacyjnych rekolekcji św. Jana Pawła II, skoro w roku jego kanonizacje te rekolekcje przeżywają.  „I na dziś, jak św. Piotra pyta Chrystus – mówił Biskup Jan – czy mnie miłujesz? ORA et LABORA – mawiał często patron dnia i patron Europy  św. Benedykt. Modlitwa i praca powinny się wzajemnie przenikać. Niech to będzie znakiem dla Was. Wchodzicie w Europę, w której są mocne siły, by żyć bez Boga. Wspominajcie ten dzień przeżyty przed Gaździną – niech obroni Europę przed współczesnym ateizmem, przez bezbożnictwem”. W darach przyniesiono 5 świec symbolizujących 5 wspólnot, z których przybyli uczestnicy, chleb, kwiaty, wino. Na koniec ks. Krzysztof podziękował wszystkim za przygotowanie Dnia i przypomniał, że w te wakacje w diecezji zorganizowanych będzie 26 turnusów oazowych, w których weźmie udział przeszło półtora tysiąca dzieci i młodzieży. „Jak ocalić to, co przeżyłem na rekolekcjach? – powtarzał za jednym z uczestników – Przez pomnożenie tego, co przeżyłeś – odpowiedział mu Ks. Bp Grzegorz Ryś – dziel się wiarą  na co dzień, a ocalisz najpiękniejsze wartości”. Po Agapie nastąpiło rozesłanie i powrót do miejsc, z których dzisiaj przybyli.

We Mszy św. uczestniczyła też rodzina Barbary i Jana świętująca 30 letni staż sakramentu małżeństwa. Dzieci, dorosłe przyjechały prosto ze Stanów. Cała rodzina pięknie wystrojona była po góralsku. Ks. Bp Jan złożył Im życzenia, wręczył bukiet kwiatów, pobłogosławił Im.

s. DL USJK

Zdjęcia w galerii>>

 
« Start - Prev - 12345678910 - Next - End »

Page 1 of 37

Banns

Matka Boża Ludźmierska

sympozjum

Album

koronacja_v2

Modlitewnik

drogo-do-nieba-wiodaca

STATISTIC OF VISITS

mod_vvisit_counterToday95
mod_vvisit_counterYesterday1824
mod_vvisit_counterLast week10733
mod_vvisit_counterLast month55210
mod_vvisit_counterAll days1104330

Online now: 18