MBL

Biblia

Razem twórzmy piękno

Wspomóż budowę - CEGIEŁKA

 DSC3540 pudełko

Modlitwy o uzdrowienie

hfjghjhgjgh

Nauki przedmałżeńskie

na www narzeczeni

Aktualnie na stronie

Odwiedza nas 285 gości oraz 0 użytkowników.

Sanktuarium Maryjnefb

 

Pamiątkifb

PISZĄ, MÓWIĄ O NAS:

 

indeks1

   

indeks

 

pielgrzym

 

    cico TVPodhalelogoZakopane   

Za rodzinę trzeba się modlić

Witam wszystkich serdecznie - rozpoczął pierwszosobotnie Eucharystię ks. kustosz Jerzy Filek - gromadzimy sie dzisiejszego wieczoru jeszcze przy obrazie Świętej Rodziny, która po Mszy św. odjedzie do następnej miejscowości. Dziękuję wszystkim, którzy przez ten ostatni tydzień modlili się i zawierzali swoje rodziny Rodzinie z Nazaretu. Razem z Rycerzami Kolumba, stróżami tego świętego wizerunku, którzy czuwali przy nim.

 

 

I podczas tego wieczornego spotkania pożegnalnego było 9 Rycerzy, którzy szpalerem obstawili obraz Najświętszej z Rodzin.

W homilii natomiast ks. Bronisław Walczak zauważył i ukazał kilka znaków, które nam daje sam Bóg:

* znak Eucharystii i Słowa Bożego - modlitwa Salomona o mądrość może być modlitwą każdego z nas; trzeba nam modlić się o dobre wybory, o mądre osądzanie;

* znak Obrazu Świętej Rodziny - zatroskanie w każdej rodzinie o siebie nawzajem; abyśmy umieli dobrze i mądrze prowadzić swoją rodzinę;

* znak Ewangelii wg św. Marka - radość głoszenia dobrej Nowiny połączona z trudem i zmęczeniem niemal ponad siły;

ZA RODZINĘ TRZEBA SIE MODLIĆ - konkludował kaznodzieja.

Pod koniec Mszy św. podeszły do obrazu dzieci podhalańskie zwiedzające okolice od Szczyrzyca po Ludźmierz i razem ze wszystkimi zgromadzonymi zawierzyli swoje rodziny Najświętszej Rodzinie z Nazaretu. A potem feretron z obrazem wzięli na ramiona Rycerze Kolumba i wynieśli go do samochodu - kaplicy.

Choć Święta Rodzina odchodzi - z nami pozostaje Jezus w Najświętszym Sakramencie, Gaździna w ołtarzu głównym i niewielki obraz Rodziny Świętej nad Panem Jezusem Miłosiernym w prawym bocznym ołtarzu. Zostają z nami, bo za rodzinę trzeba się modlić przez wstawiennictwo Świętej Rodziny.

Jutro obraz peregrynować będzie po ziemi śląskiej. Życzymy Ślązakom wielu łask, a za te, które tutaj otrzymaliśmy - dziękujemy i pozostajemy na pierwszosobotnim czuwaniu wynagradzającym Niepokalanemu Sercu NMP.

2016.2.4. Pożegnanie obrazu Świętej Rodziny

 

 

 

 

 

Prezydent Andrzej Duda u Gaździny

 

Gdy w sanktuarium Gaździny Podhala szczególną obecność zaznacza Święta Rodzina i modlą się Rycerze Kolumba z różnymi grupami wiernych, Matkę Bożą nawiedziła szczególna polska rodzina - Rodzina Prezydencka.

Wizytę rozpoczęto od złożenia kwiatów na grobie wielkiego kustosza ks. prałata Tadeusz Juchasa na miejscowym cmentarzu i przy figurze świętego Jana Pawła II - Ludźmierskiego Pielgrzyma - w Maryjnym Ogrodzie Różańcowym. Dopiero potem Para Prezydencka pokłoniła się Pani Ludźmierskiej trwając dłuższą chwilę na modlitwie.

Ks. Proboszcz Jerzy Filek odebrał od Pana Prezydenta Andrzeja Dudy i Jego Małżonki piękny dar - pamiątkowy ryngraf, a po obiedzie Rodzina Prezydencka otrzymała wizerunek Matki Bożej Ludźmierskiej, namalowany na szkle przez p. Janinę Maślankową.  Złożono także życzenia imieninowe Pierwszej Damie Rzeczpospolitej Pani Agacie Kornhauser-Dudzie.    

W zakrystii Para Prezydencka wpisała się do Złotej Księgi sanktuarium, zauważając, że są tutaj w dowód wdzięczności, bowiem niemal dokładnie przed rokiem (12 lutego 2015 r.) Andrzej Duda modlił się przed Królową górali o mądre i dobre wybory.

Życzymy miłym Gościom, aby Maryja, Ludźmierska Gaździna i cała Święta Rodzina otaczała ich swoją opieką i prowadziła Bożymi drogami.

Wizyta Prezydenta Andrzeja Dudy 4 lutego 2016 r PR-Press

Prezydent Andrzej Duda u Gaździny

 

Obejrzyj na TVPodhale.info

Peregrynacja obrazu Świętej Rodziny

W dniach od 31 stycznia do 6 lutego 2016 w parafii ludźmierskiej przebywać będzie kopia obrazu Świętej Rodziny. To szczególna okazja do modlitwy za rodziny i o świętość rodzin.

Poświęcona 29 czerwca 2015 r. przez papieża Franciszka kopia obrazu Świętej Rodziny, którego XVIII-wieczny pierwowzór znajduje się w Papieskim Instytucie Studiów nad Małżeństwem i Rodziną w Watykanie zawita do Ludźmierza.

          To niezwykłe wydarzenie rozpocznie się w niedzielę 31 stycznia na Mszy Świętej o godz. 9.00 i potrwa do 6 lutego br. Nawiedzenie obrazu w parafii Wniebowzięcia NMP w Ludźmierzu stało się możliwe dzięki wspólnej inicjatywie ks. Proboszcza Jerzego Filka oraz Rycerzy Kolumba z Ludźmierskiej Rady, którzy są jego kustoszami. Obraz wokół którego skupia się program modlitw na najbliższy tydzień jest akwafortą przedstawiającą Najświętszą Rodzinę wykonaną przez Giovanniego Balestrę (1774-1842). Oryginalna akwaforta wykonana przez Balestrę na podstawie obrazu Giovanniego Battisty Salvi da Sassoferrato (1609-1685) znajduje się w Papieskim Instytucie im. Jana Pawła II Studiów nad Małżeństwem i Rodziną w Rzymie.

         Rycerze Kolumba (Knights of Columbus) stanowią największą, świecką organizację charytatywną Kościoła rzymskokatolickiego, zrzeszającą ok. 1,8 mln członków na całym świecie. Doktryna Zakonu opiera się na czterech zasadniczych filarach:

* miłosierdziu,

* jedności,

* braterstwie i

* patriotyzmie.

Zakon powstał z inicjatywy 29 - letniego ks. Michaela McGivney'a, proboszcza parafii Najświętszej Maryi Panny w USA. Pierwsze, założycielskie spotkanie mężczyzn miało miejsce 2 października 1881 r. Natomiast zatwierdzenie działalności tego Stowarzyszenia odbyło się 29 marca 1882 r.

         Rycerze Kolumba przybyli do Polski w 2005 r., za namową papieża św. Jana Pawła II i na zaproszenie wystosowane m.in. przez kardynałów: Józefa Glempa Prymasa Polski i Franciszka Macharskiego Metropolitę Krakowskiego oraz ówczesnego kustosza Ludźmierskiego Sanktuarium ks. Prałata Tadeusza Juchasa.

        Centralne miejsce w życiu Zakonu Rycerzy Kolumba zajmuje Matka Boża, która wskazuje drogę i prowadzi do Chrystusa. Wśród wielu form Jej czci poczesne miejsce zajmuje peregrynacja obrazów wyrażających Jej przymioty. Pierwszy taki program nawiedzenia został zorganizowany w 1979 roku z obrazem Matki Bożej z Guadelupe. Od tego czasu peregrynowały m.in. obrazy:

* Matki Bożej Nieustającej Pomocy,

* Matki Boskiej Częstochowskiej,

* Madonny Poczajowskiej,

* Matki Bożej Wniebowziętej,

* Niepokalanego Poczęcia Maryi z bazyliki katedralnej Notre-Dame de Quebec w Kanadzie,

* Pani Nowego Adwentu,

* Pani Różańca Świętego oraz

* Matki Bożej Miłosierdzia.

         17 października 2015 r. pod nadzorem Delegatów Stanowych rozpoczęła peregrynacje po Polsce południowej kopia obrazu Świętej Rodziny. W ten sposób dotrze ona do wszystkich wspólnot parafialnych, w których istnieją stałe Rady Zakonu Rycerzy Kolumba.

         Peregrynacja ma również związek z zakończonym na jesieni zeszłego roku w Watykanie synodem biskupów, poświęconym rodzinie. Ma na celu ukazanie ideału Świętej Rodziny jako wzoru dla współczesnych rodzin. Jak ufamy obraz ten, opromieniony błogosławieństwem Ojca Świętego Franciszka przyczyni się do pogłębienia refleksji na temat rodziny, jej istoty i zadań w Bożym zamyśle w duchu wiary, nadziei i miłości.

.„To nawiedzenie jest wielką szansą dla odrodzenia życia religijnego naszych rodzin, oraz szczególnym czasem łaski.”    

Każdy z uczestniczących w nabożeństwie lub eucharystii otrzyma obrazek z wizerunkiem Świętej Rodziny i modlitwą w intencji rodzin. W tym czasie będzie też można nabyć u Rycerzy Kolumba specjalny Rytuał Rodziny, z propozycjami modlitw, błogosławieństw i nabożeństw. Szczegóły całej peregrynacji – czasu łaski - znajdują się na plakacie.

Wielki Rycerz Rady 14001 im. Matki Bożej Ludźmierskiej  Paweł Put

 

 

Załączniki:
Pobierz plik (PLAKAT_A2 (2).pdf)PLAKAT_A2 (2).pdf[ ]13804 kB

Jezus - Bóg ocala, Bóg zbawia

Ksiądz dr Tadeusz Nosek - odpustowy summista głosił kazanie śpiewająco. Przypomniał, że żyjemy w 16 roku trzeciego tysiąclecia i 1050 roku - od chrztu Polsk, w Roku Jubileuszowym Miłosierdzia i w 616 roku - kultu Gaździny Podhala.

Co stanowi podstawę szczęścia rodzinnego? - pytał kaznodzieja za redaktorem radiowym. STÓŁ. Stół Słowa i Eucharystii. 

To Święta Rodzina przychodzi do świątyni.

To z rąk Matki Miłosierdzia Symeon przyjmuje małego Jezusa.

W Waszej parafii od niedzieli przebywa pielgrzymujący Obraz Świętej Rodziny, poświęcony przez papieża Franciszka. Ojciec święty Jan Paweł II - w Nowym Targu (1979) w Obecności Gaździny Podhala mówił: Ziemia Ojczysta stoi na pracy i na wierności przymierzu z Bogiem rodzin chrześcijańskich.

Motto tej peregrynacji jest: Niech się odrodzi w Bogu ojcostwo i macierzyństwo.

RODZINA bowiem to SZCZEGÓLNE MIEJSCE PRZYMIERZA BOGA Z LUDŹMI.

Mamy się sycić PRAWDĄ i MIŁOŚCIĄ przy stole SŁOWA BOŻEGO. Karmiąc się przy stole Słowa i Eucharystii mamy uczyć się:

*czuć jak Jezus,

*kochać jak Jezus,

*czynić jak Jezus,

*mówić jak Jezus.

Bo JEZUS - to Bóg ocala, Bóg zbawia. 

Na koniec homilii kaznodzieja zaśpiewał nową kolędę na melodię: Podnieś rękę. Uwzględnił w niej i obecność obrazu Świętej Rodziny i figury Gaździny Podhala, Rok Miłosierdzia i Rok Życia Konsekrowanego. Śpiewał m.in. tak:

Niechaj Gaździna Podhala uczy nas solidarności

Niechaj będzie z góralami w chwilach smutku i radości,

 

Niech przymierze Boga z ludźmi uobecnia sie w rodzinach

By ojcostwo z macierzyństwem dostąpiło odrodzenia

...

Jezu  - Światło ze światłości, Boże wzajemnej miłości, 

która życie konsekruje, gdy trzy rady proponuje.

 

Posłuszeństwo woli Ojca, czystość serca ofiarnego,

ubóstwo na wzór Twojego, dla każdego wierzącego.

 

Niech Maryja, Matka nasza zasłuchana w Symeona

uczy nas szanować starszych i zaufać im jak Ona.

 

Zaufania i mądrości, życiowemu doświadczeniu

dziś potrzeba wszystkim młodym, aby nie ulec zwiątpieniu.

 

Podczas sumy odpustowej siostry urszulanki SJK odnowiły swoje śluby - wszak dziś - to nie tylko Światowy Dzień Życia Konsekrowanego, ale także zakończenie Roku Życia Zakonnego, choć na pewno nie koniec modlitw o powołania kapłańskie i zakonne i za siostry. Módlmy się, aby sióstr nam nigdy nie zabrakło.

2016.2.2 Jezus - Bóg ocala, Bóg zbawia

Kolędowanie orkiestry z Mszany Dolnej

 

Po raz kolejny, chyba już jedenasty, w trzecią niedzielę stycznia sanktuarium ludźmierskie nawiedza orkiestra OSP z Mszany Dolnej. Grają i śpiewają na dwóch Mszach świętych: o godz. 9.00 i o 11.00. Grają radośnie, uwielbiając Nowo Narodzonego. Na początku Mszy św. ks. Proboszcz powitał ich bardzo serdecznie, a po krótkim koncercie po Mszy św. zaprosił na kawę czy herbatę do "Tęczy".

Kilka Myśli o śpiewie:

....śpiew jest formą modlitwy - można się modlić w ciszy, rozmawiać z Bogiem, odmawiać Różaniec, modlić się spontanicznie na głos, modlić się językami, śpiewać, śpiewać w językach… Każda wyżej wymieniona czynność jest modlitwą, różniącą się sposobem wykonania. Śpiew też jest modlitwą, taką jak inne.... 
.... modlitwa i śpiew do Boga to jedno i to samo, tylko w innym wydaniu, modlę się swoimi słowami, ale także lubię śpiewać... 
....Śpiew jednoczy i buduje parafialne wspólnoty, szczególnie wśród młodych.... 
... Służba Bogu poprzez śpiew to ważna funkcja...

Św. Augustyn powiedział: „Kto dobrze śpiewa, dwa razy się modli”.

2016.01.17 Kolędowanie orkiestry z Mszany Dolnej

Po latach kocha się dojrzalej

"Dzisiejsze przyjęcie w naszej parafii obrazu Świętej Rodziny pobłogosławionego przez papieża Franciszka to inspiracja, by podjąć temat RODZINY" - rozpoczął Ksiądz Proboszcz Eucharystię w ostatnią sobotę stycznia AD 2016.   

A potem opowiedział o pewnym małżeństwie, którzy przed 23 laty świętowali 15 rocznicę sakramentu małżeństwa, a dzisiaj mówią: 

On: Z każdym rokiem bardziej kocham żonę, głębiej

Ona: Po latach kocha się dojrzalej.

"Jak to osiągnąć? - pytał dalej ks. Proboszcz - Jak pielęgnować tę miłość? Czytania dzisiejszej liturgii dają odpowiedź: Zanim ukształtowałem cię w łonie matki - znałem cię - czytaliśmy z Księgi proroka Jeremiasza - Bóg zna każdego z nas i ma dla nas plan. Ważne, aby każdy dzień przeżywać w Bożej Obecności. A drugie czytanie - to słynny Hymn o miłości;

po 1) miłość cierpliwa jest - a więc słucham współmałżonka, mam dla niego czas - pokazuję tym samym że jest dla mnie najważniejszy

po 2) miłość skupia się na szczęściu drugiego

po 3) miłość nie pamięta złego - jest PRZEBACZAJĄCA, nie buduje murów.

Czas weryfikuje naszą wiarę i naszą miłość. Przez obecność obrazu Świętej Rodziny w naszej parafii to okazja, by przemyśleć: jak budować więzy? a może trzeba zreformować co nieco....?

Na obrazie, Maryja i Józef są blisko siebie, a Dziecię Jezus łączy ich więzy rodzinne". 

Podczas Mszy św. o godz. 9.00 Rycerze Kolumba uroczyście wnieśli obraz Rodziny z Nazaretu do bazyliki ludźmierskiej i zostawiają go na cały tydzień. Jest okazja, by przyjść całą rodziną i zawierzyć swoje życie, to piękne sakramentalne RAZEM Najświętszej z Rodzin. 

Na koniec zakolędowała Zbójnicka Familja kwestując na rzecz Karola Stopki - 18 latka z glejakiem mózgu.

2016.1.31 Obraz Świętej Rodziny w Ludźmierzu

 

Dziecina na was czeka - współczesne jasełka góralskie

 

 

Jak zwykle, jak co  roku i teraz Krauszowskie dzieci nie zawiodły. Wystawiły bardzo współczesne jasełka do tekstu, scenografii i reżyserii p. Renaty Lipkowskiej. Święta Rodzina szukała miejsca na narodziny Jezusa na Podhalu. I choć już się zjawili, pomiędzy góralami tysiące sporów sprawiły, że Goście niezwykli odeszli. A potem wrócili do szopy, odnaleźli małego Jezusa, który czekał na nich i na pojednanie między nimi. 

2016.01.16 Współczesne jasełka w Krauszowie

A w międzyczasie dotarła do Krauszowa grupa kolędników z Bukowiny. Była i siostra śmierć i diabły z widłami, baranek i bocian. Przedstawili mały fragment swojego przedstawienia.

Kolędnicy z Bukowiny

Przybyli też królowie i przypomnieli, że wyruszyło ich czterech, ale jeden ze swoją niezwykłą wrażliwością jeszcze nie dotarł. Na koniec wszyscy się pogodzili, zagrali, zaśpiewali, zatańczyli. Hej!  Zagrały też zespoły, które w konkursach pozajmowały pierwsze miejsca.  Zaśpiewali KUZYNI - nagroda Gran Prix tegorocznego XXI konkursu kolęd i pastorałek w Ludźmierzu.  A p. Dyrektor Barbara Stala rozdała góralskie "oscary" - pani Reni, pani Celince i p. Włodkowi Majewskiemu. Potem jeszcze gaździny krauszowskie zaprosiły na tradycyjnego oscypka, korboce, chleb ze smalcem i herbatę. Dziękujemy, to była uczta dla ducha i dla ciała. Ciekawą rzecz powiedziała p. Renia, że tworzy, bo ma z kim pracować - dzieci są chętne, a i widownia dopisuje, więc ma wielką radość. 

Krauszowskie "oscary" 

 

Ostatnio dodane

Ogłoszenia parafialne

Ludźmierz

40 godzinne nabożeństwo

Czuwanie dzieci i młodzieży

 12.00 - 13.00   Szkoła Podstawowa z Ludźmierza kl. I - IV

 13.00 - 14.00   Gimnazjum w Ludźmierzu - klasy I i II

 14.00 - 15.00   Szkoła Podstawowa z Ludźmierza kl. V-VI

 15.00 - 16.00   Szkoła Podstawowa z Krauszowa

 16.00 - 17.00   Gimnazjum w Ludźmierzu - klasy III razem z Oazą 

Modlitewnik

Biblia

Album

Ludźmierskie ...

 DSC 0267