MBL

Biblia

Razem twórzmy piękno

Wspomóż budowę - CEGIEŁKA

 DSC3540 pudełko

Modlitwy o uzdrowienie

hfjghjhgjgh

Ogłoszenia

Ogłoszenia parafialne

Nauki przedmałżeńskie

na www narzeczeni

Aktualnie na stronie

Odwiedza nas 130 gości oraz 0 użytkowników.

Sanktuarium Maryjnefb

 

Pamiątkifb

PISZĄ, MÓWIĄ O NAS:

 

indeks1

   

indeks

 

pielgrzym

 

    cico TVPodhalelogoZakopane   

Czy Chrystus jest Królem mojego serca?

Jezus Król

 

Uroczystość Chrystusa Króla Wszechświata - kończąca rok liturgiczny pod hasłem "Nawracajcie się i wierzcie w Ewangelię..." przypadła tym razem we wspomnienie św. Cecylii - patronki muzyki i śpiewu kościelnego. Dziś więc świętują:

 

* Akcja Katolicka, 

* Eucharystyczny Ruch Młodych, 

* Katolickie Stowarzyszenie Młodzieży,

* Służba Liturgiczna, 

ale także:

* organiści, 

* chóry,

* orkiestry,

* kapele, 

* schole.

 

Mszę św. o godz. 9.00 ubogacił śpiew chóru MAGNIFICAT pod batutą p. Adama Rajskiego - ludźmierskiego organisty. Eucharystię rozpoczęli wezwaniem: "Głoś Imię Pana...". Podczas składania darów schola oazowiczów przy wtórze gitary, skrzypiec i saksofonu zaintonowała: "Jesteś Królem..." Po komunii św. lektorzy i ministranci odnowili swoje przyrzeczenia.

 

Natomiast Msze św. o godz. 11.00 ubogacili: chór i zespół HOSANNA ze Stryszawy, których przywiózł i modlił się w ich intencjach Proboszcz - ks. Krzysztof Dudziak.

 

W dniu dzisiejszym, po każdej Mszy św. wolontariusze ŚDM z Krakowa dzielili się świadectwem służenia w przygotowaniach do wielkich dni, które czekają stolicę Małopolski  w lipcu przyszłego roku. Rozprowadzali też gadżety związane z tym wielkim wydarzeniem i spotkaniem z ojcem św. Franciszkiem. 

 

Słuchaliśmy też listu Episkopatu związanego z obchodami 1050 rocznicy chrztu Polski. "Nowe życie w Chrystusie" - to hasło nowego roku liturgicznego.

Poczytaj  List Episkopatu na 1050 rocznicę chrztu Polski 

 

Kopiuj z DSC 6224

 

Zdjęcia z Uroczystości Chrystusa Króla Wszechświata

Prace przy Papieskim Ołtarzu Polowym

Pogoda sprzyja pracom przy Papieskim Ołtarzu Polowym. Ufamy, że św. Jan Paweł II czuwa nad tym dziełem. Wykonano już min. następujące prace:

 

 • Skucie tynków wewnątrz ołtarza, posadzki oraz wylewek betonowych
 • Drenaż wewnętrzny (osuszanie budynku).
 • Odkopanie budynku do głębokości ław - (2.80m).
 • Zerwanie starych izolacji, opalanie, piaskowanie, mycie i założenie nowych izolacji firmy Tines oraz założenie styroduru i ponowne zaizolowanie.
 • Poniżej ław założono rury przepływowe na głębokości 3m wraz z 4 studzienkami.
 • Na to założona została geowłóknina, rura drenarska i podłączona do studzienek przepływowych a całość do studni głównej. Wykopano odpływ ze studzienki głównej od ołtarza w stronę Dunajca.
 • Obsypanie gryzem drenarskim, po czym zostały ułożone worki drenarskie do wysokości poziomu terenu. Obsypanie założonych izolacji i drenażu.
 • Góra (zewnątrz) skucie starych granitowych płyt, schodów (po oczyszczeniu płyty wrócą na swoje miejsce).
 • Odkucie warstw betonowych, ścian ołtarza wraz z wyczyszczeniem starych warstw sypkiej izolacji.
 • Całość Ołtarza z białych cegieł została skuta ze względu na utrzymywanie przez nie dużej wilgotności.


  20150929 15251220151006 08480520151001 08314020151006 08504420151010 10431020151019 10100420151016 13343020151017 15354220151020 11154020151027 08342120151103 08354420151105 08404620151105 08441720151114 141653

Jesienna gazetka U nas w parafii

Polecamy serdecznie jesienną gazetkę U nas w parafii - o nawiedzinach św. Michała Archanioła, o modlitwie różańcowej i o poświęceniu kaplicy podhalańskiej w Centrum Jana Pawła II "Nie lękajcie się" w Krakowie. Czytaj i podziel się z innymi.

 

Załączniki:
Pobierz plik (gazetka_10_www.pdf)gazetka_10_www.pdf[ ]1570 kB

VII Rekolekcje Góralskie

W dniach 20 -22 liatopada - z  okazji 15 rocznicy śmierci ks. prof. Józefa Tischnera w Szaflarach w remizie OSP organizowane są VII Rekolekcje Góralskie SAMEMU, a CEMU NIE WROZ ? Szczegóły na plakacie.

 

  

 

 

 

Szczegółowy plan VII Rekolekcji Góralskich

 

 

 

Święto Niepodległości

Dziś modlimy się za Polskę Ojczyznę naszą ukochaną. Dużo się dzieje na całym Podhalu, w Ojczyźnie. Każdy z nas może wesprzeć sprawy rodzącego się rządu, wszystkich Polaków swoją modlitwą.

 

Od czego wszystko się zaczęło...?

 

Na Dworcu Głównym w Warszawie 97 lat temu pojawił się marszałek Józef Piłsudski. Dzień później Rada Regencyjna największemu z twórców polskiej niepodległości przekazuje władzę nad wojskiem. Jeszcze tej samej doby z Polski zaczynają się wycofywać żołnierze niemieccy, a Polacy po 123 latach odzyskują pełną niepodległość.

 

 

5203

 

 

Pomódl się dzisiaj bracie i siostro za Polskę, pomódl się za Ojczyznę. 

 

 

Modlitwa za Ojczyznę

 

 

Pomódl się dzisiaj bracie mój miły za Polskę

 

 

Wypominki strażaków

Strażacy Bazylika

 

Stajemy w tym świętym miejscu, w sanktuarium Królowej Podhala, przy ołtarzu Jezusa Chrystusa, w II sobotę listopada, w wigilię 33 niedzieli zwykłej, aby się modlić - rozpoczął Ks. Proboszcz wieczorną Eucharystię - aby się modlić za zmarłych strażaków z PSP i OSP powiatu nowotarskiego. Witam wszystkich druhów, rycerzy św. Floriana. To krótka tradycja, bo sięga zaledwie ubiegłego roku. Przychodzimy, by wspominać tych, co odeszli na wieczną wartę - ufamy - przed Bogiem. Nasze modlitwy za ich posługę niech wyprasza im Miłosierdzie  Boga samego. Pragniemy przywołać tych druhów, ich słowa, ich twarze - uczyni to druh Józef.

 

  

Druh Jan Paniak - OSP Jabłonka

Druh Andrzej Święty - OSP Niedzica

Druh Jan Kapołka - OSP Niedzica

Druh Jan Pojedyniec - OSP Niedzica

Druh Władsław Łapczyński - OSP Ludźmierz

Druh Leon Szlembarski - OSP Harklowa

Druh Stanisław Szumal -  OSP Ostrowsko

Druh Kazimierz Truty - OSP Lasek

Druh Ludwik Mondel - OSP Łapszanka

Druh Józef Kłak - OSP Łapsze Niżne

Druh Józef Łukaszczyk - OSP Bór

 

Dziękuję wszystkim uczestnikom tej uroczystości, na czele z panem komendantem, prezesami. Po adoracji podczas której jeszcze raz zawierzymy naszych braci w Litanii do NMP przejdziemy z symbolicznym zniczem na grób byłego kapelana ks. Prałata Tadeusza Juchasa.

Zawierzmy Panu Jezusowi - kontynuował ks. Proboszcz - wszystkie jednostki, wszystkie akcje, wyjazdy, aby były bezpieczne; zawierzmy wszystkie problemy strażaków, ich rodzin.

Po przejściu na cmentarz i krótkiej modlitwie złożono kwiaty i znicze. 

 

Strażacy na cmentarzu

 

 

Zdjęcia;

2015.11.14 - Wypominki strażaków

 

 

Jeszcze Polska nie umarła - dopóki kochamy

MUrszula ze slonecznikami

 

Tradycyjnie - w wigilię Święta Niepodległości - parafia ludźmierska rozpoczęła obchody 97. rocznicy odzyskania Niepodległości przez Polskę.

Jeszcze Polska nie umarła - dopóki kochamy - zacytował Ks. Proboszcz św. Urszulę Ledóchowską - wielką patriotkę - której 150 rocznicę urodzin obchodzimy w tym roku - Tu u stóp Królowej Podhala chcemy dziękować za Dar Niepodległości.

Następnie Gospodarz pozdrowił poczty sztandarowe, ks. Sebastiana z Hiszpanii, przedstawicieli 21. BSP w osobie kpt. Jana Jastrzębskiego, Rycerzy Kolumba, Związek Podhalan, dzieci, młodzież, chór Magnificat, przedstawicieli NSZZ Solidarność w 35. rocznicę jego powstania.

Jeszcze Polska nie umarła - dopóki kochamy - tymi samymi słowami rozpoczął Ks. Proboszcz, kaznodzieja homilię - Kochasz? Kochasz Polskę - pytał. Jest nam potrzeba pochylić się nad DAREM ziemskiej Ojczyzny.

Co to jest Polska? - pytał dalej za Jasiem przedszkolakiem. I po wygłoszeniu pięknego wiersza odpowiadającego na zadane pytanie, sam dokończył - Polska to Ty i ja. To ludzie, to pole, to miejsca pracy, szkoły, organizacje...

I tu przywołał Kaznodzieja jedną spośród wielu polskich świętych, dla których Polska - po Bogu - była najważniejsza. Przypomniał niektóre fakty z życia św. Urszuli Ledóchowskiej, której słowa stanowiły motto wieczornicy, tytuł tej notatki. Bo choć urodziła się poza Polską, jako wnuczka powstańca listopadowego, miała ojca Polaka, matkę Szwajcarkę, 18 lat spędziła w Austrii, potem jeszcze 13 na emigracji w Rosji i krajach skandynawskich, zmarła w Rzymie - czuła się Polką. Wiele mówiła o Polsce, uczyła tej swojej Ojczyzny wymazanej z map Europy i dla Polski bardzo wiele zrobiła. Kochała Polskę i uczyła miłości do Niej.

 

   flaaga

 

Tak, ty jesteś nieśmiertelny kraju moich przodków, Ojczyzno ukochana, Polsko moja! Nieśmiertelna przez twą odwieczną sławę, nieśmiertelna przez twoją sztukę i literaturę, która nie może być wymazana z pamięci narodów; nieśmiertelna przez miłość Ojczyzny, która żyje w sercach twych dzieci i która nie ma równej, śmiem to powiedzieć z czołem wzniesionym, ze szlachetną dumą!
Inne narody kochają bardzo swoją ojczyznę, kochają ją, gdyż jest wolna, dumna, bogata, ponieważ zapewnia im dobrobyt i wielkość, ale my ciebie kochamy, Ojczyzno moja, mimo że jesteś upokorzona, uciśniona. Kochamy cię, choć ta miłość, którą żywimy dla ciebie, przynosi nam często prześladowanie, zesłanie, więzienie i szubienicę!
Jesteś nieśmiertelna, o moja Polsko, gdyż żyjesz w sercach twych dzieci. My cierpimy, umieramy, ale przez śmierć idzie sie ku zmartwychwstaniu. My umrzemy, ale ty zmartwychwstaniesz! Mimo naszych dzisiejszych cierpień, mimo agonii - patrz, twoje dzieci z miłością cię otaczają i śpiewają z nadzieją w sercu: "Jeszcze Polska nie zginęła!"
Moja ukochana Polska była piękna, bogata, urodzajna, była potężna i wielka, wolna i dumna - zbyt wolna może, ale wolność jest tak piękna i tak szlachetna, że chce się ją mieć wszędzie i dla wszystkich. Mój kraj był obrońcą uciśnionych i nieszczęśliwych. Bohaterowie polscy z radością przelewali swą krew za każdą sprawę wielką i szlachetną. Nasz biały orzeł, w jasnej aureoli chwały, rozwijał zawsze swojeskrzydła w regionach ideału (...)
Czymże jest Polska dzisiaj? - Grobami, ruinami, skąd wznoszą się okrzyki boleści i płaczu. Jest pustynią i cmentarzem... "O wy wszyscy, którzy idziecie, przyjdźcie i zobaczcie czy jest boleść, jako boleść moja?" Głos dzwonów żałobnych drżeniem napełnia powietrze.
O, moja Polsko umiłowana, czyż to twój grób, ten zimny grób otwiera się przed tobą?
Wielkim i dumnym był mój kraj! Ach, czyż zrozumiecie czym jest poniżenie, upokorzenie dla tego, kto znał wielkość i chwałę? Moja Polska była potężna i wielka w epoce Jagiellonów; kłaniały się przed nią narody, prosząc o pomoc i poparcie, sąsiedzi prosili ją o królów, ludy barbarzyńskie drżały na widok zbliżającego się rycerstwa polskiego; cała Europa musiała z wdzięcznością pochylić głowę przed obrońcą Wiednia i zagrożonego chrześcijaństwa.
A dzisiaj? Dzisiaj, (...) Nic już więcej nie może, jak tylko wznieść swoje serce do Wszechmocnego i wołać drżącym z oburzenia głosem: Dokądże, Panie, ach dokąd? (...)
Była ona piękna, bogata i żyzna ta moja Polska ukochana! Proszę mi pozwolić przenieść się na chwilę myślą na te obszerne równiny polskie, okryte złocistym zbożem, falujące od powiewu wiatru wieczornego, na te łąki ukwiecone, wydające słodki zapach, na taflę wód odzwierciedlające purpurę nieba, kryjące się w kępach zielonych drzew, na te biedne polskie chaty bielone wapnem, przed którymi bawią się dzieci ubrane w skromne koszulki ze zgrzebnego płótna (...)
A potem na lasy litewskie, ciemne i milczące, w których jasne liście brzóz łączą się z ciemnymi igłami sosen tworząc słodką harmonię barw, na gąszcze leśne dokąd dzikie zwierzęta, wilki, czasem nawet niedźwiedzie przychodzą się schronić (...) Na pełne uśmiechów brzegi królowej rzek polskich, majestatycznej Wisły, która toczy swoje błękitne wody ku północy (...) A wreszcie na - całkiem na południu - majestatyczne góry Tatry, wznoszące ku niebu wiecznym śniegiem pokryte szczyty (...)
Wolnym był mój kraj, rozmiłowanym w wolności, obrońcą wolności. Wszyscy korzystali z dobrodziejstw wolności w mojej Ojczyźnie; uciemiężeni z innych krajów szukali schronienia w Polsce. Potem orzeł, który tak swobodnie krążył w przestworzach, został okuty w kajdany, zamknięty w ciasnej klatce - skończyła się jego wolność.

  

I można by wiele jeszcze przytaczać myśli, odsyłamy do tekstów w całości, na stronę internetowa sióstr urszulanek SJK.

Wasza obecność – kontynuował Ks. Proboszcz jest dowodem na to, że kochacie Polskę. A można Ją kochać na różne sposoby – słowem, piórem, ciężką pracą, jednym słowem - służbą dla Niej.


Jeszcze polska nie umarła – dopóki kochamy.


Po Eucharystii - za sztandarami - rozmodleni uczestnicy tej patriotycznej uroczystości przeszli pod tablicę upamiętniającą pobyt w Ludźmierzu bł. Ks. Jerzego Popiełuszki, by złożyć symboliczne znicze i biało-czerwone kwiaty.
Następnie już indywidualnie wszyscy udali się do Domu Tetmajera na patriotyczną Wieczornicę przygotowaną przez dzieci ze Szkoły Podstawowej z Krauszowa pod kierunkiem p. Renaty Lipkowskiej, Celiny Błaszczyk i s. Małgorzaty.

 

polska

 

Pani Dyrektor Barbara Stala przywitała przybyłych: przedstawicieli parafii, władz gminnych i samorządowych, wojska, straży, twórców kultury, radnych, KGW, Związku Podhalan, poszczególnych wsi, szkół.
Na kanwie przemówień św. Urszuli, razem z dziećmi, wróciliśmy do czasów niewoli Polski, do wielu zniewoleń, wielu zrywów, wielu upadków i wreszcie do zwycięstwa. Dzieci przeżywały wypowiadane słowa i żyły tym, co mówiły. Pod koniec przedstawienia razem z całą widownią wykonały wiązankę pieśni wolnościowych i patriotycznych. I rzeczywiście:

 

Jeszcze Polska nie umarła – dopóki kochamy.

 

 

Zdjęcia;

2015.11.10 - Jeszcze Polska nie umarła - dopóki kochamy

 

 

MODLITWY ZA ZMARŁYCH

kNjU4NjE3NzcsNDYwOTIxMTEf286690 znicz1 orig

Modlitewnik

Biblia

Album

Ludźmierskie ...

 DSC 0267