Start page Start pageContact Contact
PolishEnglishFrenchSlovak
Wednesday, 3 September 2014
MBL
Site map Site map
Start page Parish Aktualności
Aktualności parafialne
Z Bogiem rozpocząć nową przygodę
Monday, 01 September 2014 10:25

"Gdyby mi ktoś przed rokiem powiedział, że dzisiaj, na progu nowego roku szkolnego będę witał społeczność Gimnazjum, jako «emerytowany» (jak nazwał siebie samego) katecheta - uznałbym to jako niespełnialne marzenie - mówił we wstępie do Eucharystii Ks. Proboszcz Kazimierz Klimczak - Będę tylko duchowo z Wami, witam nowego księdza katechetę - ks. Wojciecha, który przejmuje obowiązki. Wyczytałem, że ponad milion młodych rozpoczyna w tym roku gimnazjalną edukację. W tej grupie i Wy jesteście. Czy ktoś przewidział, że będziemy zaczynać bez Pana Marcela? Zawierzam Waszym modlitwom jego duszę i duszę ks. Prałata Tadeusza. Doceniajcie to, że możecie iść do szkoły. Niektórzy nie mogą, bo mają szkołę zburzoną. U nas tak było 75 lat temu. Niech ten rozpoczynający się czas będzie czasem wzajemnego doskonalenia się.  Życzę samych sukcesów" - kończył Ks. Proboszcz. A w homilii nowy katecheta przypomniał młodym, że wszyscy obdarzeni zostali różnymi talentami, z których wykorzystania trzeba będzie zdać sprawę. "Skończyły się wakacje. Dni są krótsze, słonko słabiej świeci - mówił - spotykamy się u Pani Ludźmierskiej, by z Bogiem rozpocząć nową przygodę, by z entuzjazmem wyruszyć na szkolne drogi zdobywania umiejętności. Ci, którzy swoje talenty rozwiną, będą kiedyś świetnymi fachowcami. Prośmy Boga o siły, o mądrość, o wytrwałość, byśmy stawali się piękniejsi i bardziej twórczy". Ostatnie ławki w bazylice były zajęte - pierwsze puste. Pochowała się młodzież za filarami, podpierali ściany boczne, a niektórzy pierwszoklasiści - ministranci poubierali się już w stroje lektorskie. Dwoma gimbusami przyjechali do kościoła, a po Mszy św. ze sztandarem powrócili do szkoły.

s. DL USJK

Zdjęcia w galerii>>

 
Abyście ukształtowali piękne charaktery
Monday, 01 September 2014 07:35

U progu Eucharystii: dzieci, nauczycieli, ks. Bronisława katechetę i solenizanta powitał Ks. Proboszcz przyznając się, że wyczytał na internecie iż przeszło 2 miliony dzieci rozpoczyna rok szkolny 2014/2015. " I ja jestem na progu nowej szkoły, której na imię "probostwo". Każdy z nas będzie się uczył pod kierunkiem najpiękniejszego Nauczyciela jakim jest JEZUS CHRYSTUS.  A Pan Jezus zawsze przychodzi ze swoją Matką - i wtedy jest to szkoła najlepsza. Wszyscy stajemy na progu z czystą kartką, którą możemy wypełnić - każdy ma równe szanse. Życzę nauczycielom cierpliwośći i pogody w kształtowaniu serc dziecięcych. Abyście ukształtowali piękne charaktery". A w homilii celebrans przypomniał dzieciom i nauczycielom, że patronowie szkół zobowiązują do ciągłego wzrastania "w łasce u Boga i u ludzi". "Człowiek musi rozwijać nie tylko swój umysł, ale też i swoje serce - oddając je Bogu i drugiemu człowiekowi. Przed nami 10 miesięcy, które możemy mądrze i pięknie wykorzystać. Odkryjmy na nowo to, że jesteśmy wspólnotą modlącą się za siebie nawzajem: za tych, którzy po raz pierwszy idą do szkoły, za pedagogów, za rodziców, za obsługę szkoły". Bazylika wypełniona była uczniami Szkół Podstawowych z Ludźmierza i Krauszowa. Niektórzy chowali się gdzieś za filarami, ale byli i zaprosili Pana Boga na ten nowy rok. Niech im Bóg błogosławi i strzeże, a Gaździna Podhala prowadzi ścieżkami dobra i miłości.

s. DL USJK

Zdjęcia w galerii>>

 
Pierwsza sobota września
Saturday, 30 August 2014 00:00

Czuwanie wynagradzające Niepokalanemu Sercu Maryi w pierwszą sobotę 6 września 2014r. prowadzi Dekanat Rabka.

17.45 - procesyjne przeniesienie figury Matki Bożej Fatimskiej - par. Ludźmierz.

18.00 - MSZA ŚWIĘTA z homilią - ksiądz z parafii Rdzawka

Po Mszy świętej wystawienie Najświętszego Sakramentu oraz: - adoracja Najświętszego Sakramentu z Litanią Loretańską, - akt oddania się Niepokalanemu Sercu Maryi, homilią - modlitwa do Ducha Świętego

RÓŻANIEC FATIMSKI
Rozważanie jednej tajemnicy różańcowej – przedstawiciel Unii Różańca Św.
Akt oddania Unii Różańca św. Matce Bożej Ludźmierskiej - jw.

19.30 - Tajemnice Radosne (30 min) - prowadzi parafia Rdzawka

20.00 - Tajemnice Światła (30 min) - prowadzi parafia Św. Marii Magdaleny  w Rabce -Zdroju

20.30 - Tajemnice Bolesne (30 min) – prowadzi parafia Chabówka

21.00 - Apel Jasnogórski

W procesji Maryjnej ze świecami Tajemnice Chwalebne w intencji wynagrodzeniaNiepokalanemu Sercu NMP za zniewagi - prowadzi parafia Św. Teresy  w Rabce –Zdroju

(Powrót do Bazyliki )

21.45 – Msza święta z homilią– Ksiądz z parafii Św. Teresy  w Rabce –Zdroju

Z parafii Ludźmierz szczególnie zapraszamy mieszkańców z  ul. Podhalańskiej, Krótkiej, Kamieniec, Ogrodowej. Serdecznie zapraszamy

 

Download this file (fat IX'14.pdf)fat IX'14.pdf(rozmiar: 378 Kb)
 
XXVII Dożynki Podhalańskie 7 września 2014
Saturday, 30 August 2014 00:00

Związek Podhalan w Ludźmierzu oraz Sanktuarium Matki Bożej Królowej Pohala zapraszają na XXVII DOŻYNKI PODHALAŃSKIE wraz z 50.leciem zespołu „Podhalanie” z udziałem 21 Brygady Strzelców Podhalańskich - w niedzielę - 7 września 2014 r.

Program:

godz. 10.30   Wymarsz sprzed Domu Podhalańskiego delegacji z wieńcami i sztandarami

do Bazyliki WNMP z orkiestrami i muzyką góralską

godz. 11.00   Msza Św. koncelebrowana pod przewodnictwem O. Piotra Chojnackiego OCist opata mogilskiego,

złożenie wieńców dożynkowych na ołtarzu polowym,

prezentacja Kompanii Honorowej 21. BSP i sztandarów

godz. 13.00   Spotkanie dożynkowe na placu „Pod Sypką”,

Orkiestry: OSP Ludźmierz, 21. BSP

godz. 14.00   Jubileuszowy występ zespołu  „Podhalanie” z Ludźmierza, Muzyka Włodka Majerskiego, „Orawiacy” z Lipnicy Wielkiej, Drevar z Krasno nad  Kysucou ze Słowacji

godz. 18.00   Zabawa dożynkowa gra DJ Marek Wacławski

Imprezę sponsorują firmy:

Firma ATRANS  P. Adamczyk, Ludźmierz, ul. Jana Pawła II 112;

Josera Polska, Sklep Rolno – Ogrodniczy w Ludźmierzu;

Żanex– Betony Polskie, Nowy Targ, ul. Ludźmierska 34 B;

Transport Krajowy i Międzynarodowy,  Ścisłowicz, Ludźmierz, ul. Grel 35;

PPHU „Biela”  Ubojnia Stare Bystre 370A;

Karczma u Borzanka, Nowy Targ, ul. Waksmundzka 105;

Skład Opałowy i Materiałów Budowlanych Andrzej Siuta, Krzysztof Łuczkowski, Nowy Targ, Ludźmierska 29;

Anna i Marcin Ozorowscy z Ludźmierza, Studio AD, Nowy Targ, ul. Kolejowa 159;

Sklep Spożywczy Halina Komperda, Ludźmierz, ul. Tetmajera 71;

Współorganizatorzy: Gmina Nowy Targ z GOK w Łopusznej, Powiat Nowotarski,

oraz Rada Sołecka, OSP, Akcja Katolicka z Ludźmierza

Starostami Dożynek: Małgorzata Kocańda z Rogoźnika i Zbigniew Czaja z Ludźmierza

Patronat medialny: Podhale Region

 

Download this file (DOŻYNKI 2014.pdf)DOŻYNKI 2014.pdf(rozmiar: 152 Kb)
 
12 rocznica śmierci Piotra Wacha strażaka
Friday, 29 August 2014 07:49

29 sierpnia w godzinach rannych, jak co roku została odprawiona Eucharystia w intencjach śp. Piotra Wacha strażaka, który oddał swoje życie w służbie drugiemu człowiekowi, ratując życie drugiego. Mszę św. celebrowali: Proboszcz parafii ludźmierskiej ks. kan. Kazimierz Klimczak i kapelan strażaków małopolskich ks. kpt. Władysław Kulig. Uczestniczyły sztandary z Nowego Targu i z Ostrowska. I garstka najwierniejszych przyjaciół pamiętających. We swtępie do Euchraytsii ks. Proboszcz witając zebranych, na czele z ks. kapelanem i rodziną Piotra wspomniał, że do tego roku tę Eucharystię sprawował ks. prałat Tadeusz Juchas. Też zabrał go już Pan do siebie. "Dobrze, że podtrzymujecie tradycję, bo ci, którzy odeszli już od nas potrzebują naszej modlitwy. Pod koniec wakacji przychodzicie, by modlić się za Piotra, ale pewnie też za wszystkich strażaków, którzy odeszli. Tę modlitwę zanosimy za wstawiennictwem św. Floriana i patrona dnia św. Jana Chrzciciela". Dał też Ks. Proboszcz świadectwo swojego rocznika seminaryjnego, który zbiera się od 20 przeszło laty co rok, by modlć się za kolegów, którzy już odeszli - pierwszy odszedl po 3 miesiącach kapłaństwa, następny po 10 latach. Pamiętają o tych, którzy przechodzą przez próg wcześniej.

s. DL USJK

Zdjęcia w galerii>>

 
Przyjaźń międzynarodowa
Sunday, 24 August 2014 09:36

Od 19 lat pomiędzy miejscowością Baindt – leżącą w Niemczech, w kraju związkowym Badenia-Wirtembergia, w rejencji Tybinga, w regionie Bodensee-Oberschwaben, w powiecie Ravensburg, wchodzi w skład związku gmin Mittleres Schussental. Leży na północ od Baienfurtu, a Ludźmierzem – pocysterską parafią i została nawiązana wymiana. Co dwa lata młodzież niemiecka przyjeżdża na Podhale, a co drugi rok młodzi z Niemeic przyjmują Podhalańczyków. Ciekawostka, że obie parafie zostały założone w  XIII w. przez zakon Cystersów. I w obu parafiach w  lipcu nastał nowy Proboszcz. W tym roku gościmy 13 osób u 6 ludźmierskich rodzin. Za rok rocznica okrągła tej wymiany. Kierownikiem grupy jest Edith Schwarzat, tłumaczem Teresa Schliwa.

Dobry Boże, prosimy Cie o pokój na świecie.  Pragniemy, aby nasza przyjaźń była wzorem dla innych międzynarodowych przyjaźni. Wracamy ubogaceni  pięknymi wrażeniami i doświadczeniami tej wymiany polsko-niemieckiej, wierzymy, że razem możemy przyczynić się do stworzenia pokojowej Europy i pokojowego świata dla przyszłych pokoleń – modliła się młodzież niemiecka.

Lieber Gott, bitte Cie für den Frieden in der Welt. Wir wollen, dass unsere Freundschaft war ein Modell für andere internationale Freundschaft. Wir kommen mit schönen Eindrücke und Erfahrungen von der deutsch-polnischen Austausch bereichert, glauben wir, dass wir gemeinsam für die Schaffung eines friedlichen Europa und eine friedliche Welt für künftige Generationen beitragen.

Na Mszy św. o godz. 9.00 śpiewał chór Cecylia z parafii pw. św. Krzyża w Siemianowicach Śląskich. Śpiewał też po łacinie. A o 13.00 będzie u nas celebrowany sakrament małżeństwa między naszą parafianką z Krauszowa a Włochem z Besante.

s. DL USJK

Zdjęcia w galerii>>

 
Łączymy się w modlitwie z Ojcem świętym Franciszkiem
Tuesday, 19 August 2014 21:05

Towarzyszymy naszą modlitwą Ojcu świętemu Franciszkowi, gdyż, jak podają media - pod Cordobą zginęli w wypadku samochodowym jego bliscy: żona bratanka i jej dwoje małych dzieci. Bratanek Emanuel Horacio Bergoglio walczy o życie.

 
Nagrodzone wiersze
Tuesday, 19 August 2014 13:07

Podczas XXII Konkursu Poezji im. ks. prof. Józefa Tischnera w Ludźmierzu, 14 sierpnia o godz. 23.00 szanowne jury ogłosiło werdykt i przyznało nagrody - nie było łatwo: wierszy dużo i ładne, a wybór trudny. Poniżej skład jury i wyróżnieni laureaci, a w załączniku nagrodzone utwory. Miłej lektury.

JURY XXII KONKURSU POEZJI RELIGIJNEJ

im. ks. prof. Józefa Tischnera

Wanda Czubernatowa (Raba Wyżna) – przewodnicząca

Ks. Marcin Godawa (Kraków)

Maria Łaś (Czarny Dunajec)

Anna Mlekodaj (Rabka Zdrój)

Wanda Szado Kudasikowa (Nowy Targ)

Barbara Zgama (Jabłonka)

Kategoria literacka:

I nagroda: Małgorzata Bucior z Nowego Targu za wiersz „Chrystus zezłomowany”

II nagroda: Jerzy Maria Kiersztyn z Zubrzycy Górnej za wiersz „Odpust zupełny”

III nagroda: Anna Piliszewska z Wieliczki za wiersz „Parabola o fiołkach”

Wyróżnienia:

Bożena Diemjaniuk z Augustowa za wiersz „Wierzysz?”

Jerzy Fryckowski z Dębnicy Kaszubskiej za wiersz „Wilczki”

Jan Biela z Myślenic za wiersz „Miara nieludzka”

Kategoria gwarowa

I nagroda: Izabela Zającówna z Raby Wyżnej za wiersz „Nadzieja”

II nagroda: Dorota Adamczyk z Szaflar za wiersz „Przy potocku”

III nagroda: Regina Sobik z Jankowic za wiersz „Chca sie wrocić do Galileje”

Wyróżnienie:

Zofia Roj Mrozicka z Zakopanego za wiersz „Ukwalowanie z nasym Świętym

 

Download this file (nagrodzone wiersze2.pdf)nagrodzone wiersze2.pdf(rozmiar: 169 Kb)
Read more...
 
Wielbi dusza moja Pana
Friday, 15 August 2014 08:48

Rano o 7.00 koncelebrowało mszę św. 9 neoprezbiterów, którym przewodniczył rodak ks. Łukasz Jachymiak. O 9.00 na ołtarzu polowym odprawiali Mszę święta księża jubilaci, obchodzący 50 rocznicę święceń kapłańskich. Głównym celebransem był ks. inf. Stanisław Olszówka z Zakopanego, kazanie płomienne wygłosił ks. Waksmański z Krakowa - a wszystko w duchu wdzięczności za świętość Jana Pawła II, Jana XXIII i wzór życia i poświecenia ks. prałata Tadeusza Juchasa. Dojechało 6 kapłanów.

WIELBI DUSZA MOJA PANA - Takimi słowami rozpoczął ks. Kardynał Metropolita homilię podczas sumy odpustowej. "Każdy z nas mógłby podpisac sie pod tymi słowami, bo mamy za co dziękować. Ona, Maryja pierwsza otrzymała dar wolności od grzechu. Człowiek nie jest przypisany do ziemi, ale dla nieba, do życia, które się nie skończy. Śp. Ksiadz Prałat miał iście królewski pogrzeb, bo też sobie na taki zasłużył. Mija 3 miesiące, kiedy odszedł. To On przyczynił się do rozszerzenia kultu Matki Gaździny na całym świecie. Ufamy, że z wysoka czuwa nad nami. A my wspieramy nowego kustosza, młodego proboszcza jak sam powiedział. Dzisiejsze święto Wniebowzięcia przeżywamy w miejscu, które Ona sobie upodobała. (..) I do nas dziś mówi: Zróbcie wszyscko, cokolwiek wam powie Mój Syn. Szczególnym pielgrzymem ludźmierskim był Karol Wojtyła. On przygotował koronację przed 51 laty i to był wyraz jego umiłowania Tej Matki i tej ziemi. Jest to miejsce godne tego, by stało się SANKTUARIUM - mówił wówczas. Od wieków z różańcem w ręku - to wyzwanie dla mieszkańców Podhala - postawić CHRYSTUSA w centrum swojego życia. Modlimy się o powołania kapłańskie z tej ziemi." Po pobłogosławieniu ziół, z Jezusem Eucharystycznym w bazylice ludźmierskiej wyśpiewaliśmy dziekczynne Te Deum. Bogu niech będą dzieki za wzory świetości pozostawione żyjącym.

s. DL USJK

W obiektywie Tadeusza Warczaka>>

Możesz zobaczyć retransmisję>>

W obiektywie Jana Cieplińskiego>>

 
Pasterka Maryjna
Friday, 15 August 2014 07:48

Pasterce Maryjnej o północy przewodniczył J. Ex. Ks. Bp Jan Szkodoń. Koncelebrowało 9 kapłanów obchodzących srebrny jubileusz kapłaństwa. I przybyło bardzo dużo ludzi. "W duchu wdzięczności gromadzi nas tutaj Gaździna Podhala - witał ks. kustosz Kazimierz - przybyliście tak licznie mimo trudów i niepewnej pogody. Zaufajcie Jej, Ona doprowadzi nas do swojego jedynego Syna". A w homilii biskup Jan mówił: "Od 3 miesiecy nie ma pośród nas ks. Tadeusza, ale gdy tu przyjeżdżam, mam wrażenie, ze zaraz się pojawi, odezwie. Przychodzimy z dziękczynieniem za św. Jana XXIII, św. Jana Pawła II i za wielkiego ludźmierskiego kustosza. To byli pasterze pełni wiary. Tyle w nas próśb i tyle nadziei, którą odzyskujemy tutaj w Ludźmierzu. Pamiętajmy o pielgrzymce ojca świętego Franciszka do Korei, o niebezpieczeństwie na Ukrainie i za tych, którzy ostatniej nocy tak wiele ucierpieli z powodu nawałnicy. Wniebowzięta Maryja jest umocnieniem naszej wiary. Jan Paweł II odmawiał tutaj z całym Kościołem modlitwę różańcową. Z podziwem patrzę na to sanktuarium - mówił - które tak sięrozrosło i wypiękniało. Jest to Wasz dar dla Matki Boskiej, ale i dla pielgrzymów ludźmierskich. W tych słowach mieści się dar, życie, ofiara i poświęcenie ks. Tadeusza i wielu jego współpracowników. Dzięki zmarłemu kustoszowi figura Matki Boskiej Ludźmierskiej dotarła do wielu krajów: do Ziemii Świętej i do Ameryki. Jakże trzeba się modlić, aby to co uczynił było kontynuowane. Modlimy sie za ks. Kazimierza, wieloletniego współpracownika, a teraz następcę. Módlmy się za kapłanów jubilatów, za tych kilkunastu, którzy rozpoczną formację seminaryjną i prośmy o nowe powołania". Na koniec Eucharystii zostały poświecone zioła, pierwsze plony ziemi i pracy rąk ludzkixh. Niech nie zabraknie chleba dla nikogo.

s. DL USJK

Zdjęcia w galerii>>

Retransmisja przez TVPodhale.info>>

 

 
« Start - Prev - 12345678910 - Next - End »

Page 1 of 39

Banns

Matka Boża Ludźmierska

sympozjum

Biblia

drogo-do-nieba-wiodaca

Album

koronacja_v2

Modlitewnik

drogo-do-nieba-wiodaca

STATISTIC OF VISITS

mod_vvisit_counterToday1814
mod_vvisit_counterYesterday1960
mod_vvisit_counterLast week14181
mod_vvisit_counterLast month61820
mod_vvisit_counterAll days1174600

Online now: 38