MBL

Artykuły Aktualności

"Polsce dopomoże, tylko prawo Boże"

  

page

 

"Polsce dopomoże, tylko prawo Boże" - pod takim hasłem wyruszyła VII już Góralska Pielgrzymka Rowerowa z Giewontu na Hel. Nawiązuje ono do fragmentu wygłoszonego w bieżącym roku na Skałce kazania arcybiskupa Michalika. Tradycyjnie pielgrzymi wyruszyli z Zakopanego, odwiedzając w drodze Matkę Bożą Królową Podhala by tu powierzyć swe intencje - trudy i słabości, prosząc jednocześnie o siły i potrzebne łaski na długie - setki kilometrów!

W Różańcowym Ogrodzie przy Figurze Świętego Jana Pawła II przywitał ich gorąco Kustosz Sanktuarium ks. Kazimierz Klimczak.

Zmagania pielgrzymkowej trasy podjęło 81 osób – pół górali, pół Polski jak powiedział Jan Blańda – kierownik pielgrzymki. Najmłodsi uczestnicy Kasia i Miłosz mają 13 lat, najstarszy natomiast 73! Podczas Mszy Świętej ks. Tadeusz Skupień – kapelan Pielgrzymki zawierzył wszystkich śmiałków oraz ich intencje składając je u Stóp Uśmiechniętej Matki.


W tym czasie w naszym Wieczerniku gościliśmy również narzeczonych, którzy odbywają obecnie nauki przedmałżeńskie a także siostrę Cecylię ze zgromadzenia sióstr Albertynek Posługujących Ubogim pochodzącą z Podlasia. Pełni ona obecnie misję w Boliwii. Po Mszy św. wygłosiła świadectwo swej pracy na rzecz potrzebujących w tym kraju.

Na kontynencie Ameryki Południowej w Boliwii pracuję obecnie 12 lat. Swą posługą obejmuje dzieci, młodzież i osoby samotne, rodziny wielodzietne i ubogie. Pracuję w różnych częściach w Boliwii; w górach na wysokości 6 tyś. metrów n.p.m. gdzie przez cały rok jest bardzo zimno, jak i w tropiku boliwijskiej dżungli gdzie temp. dochodzi do 40 stopni C przy 100% wilgotności powietrza. W naszej pracy przygotowujemy dzieci, młodzież i dorosłych do Sakramentów Świętych. Pracujemy w ośrodku zdrowia udzielając pomocy medycznej chorym, wśród nich żołnierzom, prowadzimy dom dla matki z dzieckiem i odwiedziny więźniów. Uczymy kobiety szycia i kroju. Udzielamy pomocy duchowej i medycznej żołnierzom z najbliższej jednostki wojskowej – są to chłopcy posłani do walki z uprawą koki. Wychodzą każdego dnia głęboko w dżunglę i szukają upraw by je niszczyć. Dzieci w tym kraju bardzo cierpią – pracują mając kilka lat czyszcząc buty na ulicy, opiekując się młodszym rodzeństwem, pracują przy zrywaniu liści koki i w tzw. chako przy bananach, pomarańczach i innych owocach. Dzieci pracują w kopalniach dźwigając ogromne ciężary. Siostry tam posługujące odbierają porody, zszywają rany, pomagają ludziom, którzy przychodzą z wbitą w rękę czy nogę żmiję – często bywa tak, że jad uśmierca w ciągu dwóch godzin i nie jesteśmy w stanie pomóc. Boliwia jest jeszcze krajem mocno zakorzenionym i zamkniętym w tradycji przodków wracającym ich do kultury i wierzeń. Dlatego misjonarze mają bardzo trudną pracę głosząc Chrystusa i Jego Ewangelię, której ci ludzie nie rozumieją – wręcz przeciwnie – uważają kapłana za szamana, który sprawuje jakiś rodzaj czarów.
Proszę w imieniu wszystkich misjonarzy o modlitwę i dziękuję za nią. Wasza modlitwa wyprasza nam siły i Boże łaski a także chroni nas przed trudnościami i umacnia naszą wiarę. Wasze duchowe wsparcie jak również i materialne pomaga nam ocierać łzy zaspakajając głód, chroniąc przed zimnem, dając nadzieje na przyszłość a przede wszystkim ukazywać Miłosierną Miłość Boga. Bóg zapłać i Szczęść Boże!


Po Mszy Świętej delegacja pielgrzymkowa przekazała – na ręce ks. Wojciecha Galicy – symbole pielgrzymki. Po wspólnie odmówionej - przed Obliczem Podhalańskiej Matki – modlitwie „Pod Twoją obronę…” rowerzyści wykonali rundę honorową przed Figurą Świętego Jana Pawła II i udali się w długą, dającą owoce Bożej miłości podróż.
Z Panem Bogiem na trasie!

 

Zdjęcia;

VII Góralska Pielgrzymka Rowerowa Giewont - Hel

 

 

V Wyprawa górska od Królowej Beskidów do Królowej Podhala!

V Wyprawa górska od Królowej Beskidów do Królowej Podhala!

 

Dnia 2 sierpnia wyruszy, kolejna już V pielgrzymka z Bielska Białej do Ludźmierza – od Królowej Beskidów do Królowej Podhala. Pielgrzymi dotrą do celu wędrówki 7 sierpnia. W tym roku, w górskim wędrowaniu udział bierze 20 osób w różnym wieku – od gimnazjum po studentów oraz dwie osoby z obsługi logistycznej. Trasa jaką pokonają liczy ok. 120 km. Wyruszą sprzed kościoła św. Stanisława w Starym Bielsku, aby po kilku niełatwych dniach wędrowania górskimi szlakami dotrzeć do Ludźmierza i pokłonić się przed Ludźmierską Panią. Wpierw o wytrwałość w pielgrzymowaniu i potrzebne siły – modlić się będą w sanktuarium Matki Bożej Królowej Polski, Pani Beskidów na Górce w Szczyrku. Pomysłodawcą tego przedsięwzięcia jest ks. Maciej Kornecki – ratownik GOPR: celem jaki towarzyszy wyprawie jest wyciszenie, obcowanie z Bogiem poprzez piękno przyrody oraz poznanie siebie w oparciu o Bożą miłość i prawdę. Wyprawa rozpocznie się wyjściem na najwyższy szczyt Bielska Białej – Klimczok (1117m npm) a następnie w kolejnych dniach uczestnicy przejdą przez Skrzyczne, Glinne, Rysiankę, Halę Miziową, Markowe Szczawiny pod Babią Górą, Podwilk aż dotrą do Podhalańskiej Gaździny. Co daje nam wyjście w góry? Najlepiej przytoczyć tekst śp. Tadka Piotrowskiego, polskiego himalaisty: te właśnie chwile, kiedy zapada milczenie, a wzrok błądzi po niczym nie ograniczonym przestworze gór, są najlepszą zapłatą za nasz ogromny trud. Na górskie wyprawy składa się dziewięć części udręki, a tylko jedna część radości. O tych dziewięciu częściach szybko się zapomina. Ta dziesiąta część to wspaniały granat nieba nad głową usianego miriadami gwiazd, to uczucie radości płynące z pokonania samego siebie, własnej słabości; to więzy łączącego nas koleżeństwa i przyjaźni. O tej dziesiątej części nigdy się nie zapomina. Uczucia te zabieramy ze sobą w doliny jako nasz największy skarb.

 

Z modlitwą czekamy na Was…

 

Góry stanowią wspaniały teren zdobywania tej mocy, która zdobyta w górach potem owocuje w dolinach. Dopiero w życiu na dolinach spełnia się wartość gór i sprawdza się ich wpływ na człowieka.

Roman E. Rogowski

 

 

 

Siódmy miesiąc nowennowy przed peregrynacją Michała Archanioła

 

sw Michal Archaniol

 

 W siódmym miesiącu nowennowym Eucharystię sprawowali: Ks. Proboszcz Kazimierz Klimczak, Ks. Rektor WSD z Koszalina - ks. Wojciech Wójtowicz i ks. Zbigniew Grzegorzewski - Gość z diecezji bydgoskiej wędrujący śladami ks. prof. Jóżefa Tischnera. Ministranci wnieśli figurkę św. Michała Archanioła przed Mszą św., a w homilii Ks. Proboszcz nawiązał do spotkania św. O. Maksymiliana Marii Kolbego z demonstracją przeciwko Kościołowi, której był świadkiem w Rzymie w 1917 r. Reakcją na tę demonstrację było założenie Rycerstwa Niepokalanej do walki ze złem, w obronie dobrych obyczajów.
"Mamy przywilej mieszkania przy sanktuarium. Św. Jan Paweł II zostawił nam w testamencie modlitwę różańcową. Podejmijmy walkę , aby przez modlitwę podjąć szturm do nieba - Rycerze Królowej Podhala. Może to zadanie dla każdego z nas, abyśmy stanęli w obronie obyczajów" - rozważał Ksiądz Proboszcz

 

Sierpniowe czuwanie

Czuwanie wynagradzające Niepokalanemu Sercu Maryi 

 

18.00 - MSZA ŚWIĘTA z homilią - Ksiądz z parafii Ludźmierz

  • adoracja Najświętszego Sakramentu z Litanią Loretańską

  • modlitwa do Ducha Świętego

  • akt oddania się Niepokalanemu Sercu Maryi

 

RÓŻANIEC FATIMSKI

prowadzi Dekanat Nowy Targ
Rozważanie jednej tajemnicy różańcowej - Akt oddania Unii Różańcowej św. Matce Bożej Ludźmierskiej - przedstawiciele Unii Różańca Św.


19.30 - I cz. Radosna (30 min) prowadzi parafia Nowy Targ - Niwa


20.00 - II cz. Światła (30 min) - prowadzi parafia Rogoźnik


20.30 - III cz. Bolesna (30 min) - prowadzi parafia Klikuszowa


21.00 - Apel Jasnogórski
            procesja Maryjna ze świecami - IV cz. Chwalebna - prowadzi parafia Waksmund


21.40 - Msza Święta z homilią - Ksiądz z parafii NSPJ - Nowy Targ

 

Serdecznie zapraszamy
Kustosz ks. Kazimierz Klimczak
 
 
rozaniec 234x300
 
 

"Otwierasz rękę, karmisz nas do syta" - czyli ludzki głód

 na www krzysztof

 

W ostatnią niedzielę lipca, z okazji wczorajszego wspomnienia św. Krzysztofa - patrona kierowców i podróżujących Ks. Proboszcz poświęcał wszystkie auta po każdej Mszy św. A na godz. 11.00 - już niemal tradycyjnie - między wiosennym a jesiennym świętem bacowskim - przyjechali przedstawiciele Związku Podhalan z Odrowąża. Z kapelą, z chórzystkami, z najśwarniejszom góraleckom wybraną w Białym Dunajcu. Czynnie włączyli się w liturgię, którą sprawował rektor WSD z Koszalina - ks. Wojciech Wójtowicz. W darach złożyli chleb, winogrona, oscypki i miód.
W homilii Ks. Proboszcz pochylił się nad wartością i sensem ludzkiego głodu. "Otwierasz rękę, karmisz nas do syta - cytował za psalmistą - Jezus nas bierze dzisiaj nad jezioro. W tłumie jest każdy z nas. Przez 20 wieków ludzkość idzie za Jezusem ze swoimi głodami, pragnieniami. Na Eucharystię każdy z nas przynosi jakiś swój głód. A Bóg takie małe nic, które przynosimy - przyjmuje i przemienia. Pomnaża. Radujmy się tym, co mamy. Dzielmy się radością, uśmiechem, pięknym strojem". 


Chlebie najcichszy,
otul mnie swym milczeniem,
ukryj mnie w swojej bieli,
wchłoń moją ciemność.

Przemnień mnie w siebie,
bym jak Ty stał się chlebem.
Pobłogosław mnie, połam,
rozdaj łaknącym braciom.

A ułomki chleba, które zostaną
rozdaj tym, którzy nie wierzą w swój głód. - moglibyśmy dziś śpiewać ze współczesnymi młodymi a'propos fragmentu Ewangelii czytanej w 17 niedzielę zwykłą.

 

Zdjęcia;

 Oprawa Mszy Świętej ZP - Odrowąż oraz poświęcenie pojazdów

 

 

 

GÓRALE WESZLI NA JASNĄ GÓRĘ!

 

11201904 884383581598217 3545416648434206375 n

 

XXXIV Piesza Pielgrzymka Góralska przybyła w piątek, 31 lipca na Jasną Górę. W tym roku pątnicy rozważali hasło pielgrzymkowe: „Nawracajcie się i wierzcie w Ewangelię”. W pielgrzymce uczestniczyło tysiąc osób.

Na Jasną Górę górale tradycyjnie weszli w strojach regionalnych i z pieśnią góralską na ustach ok. godz. 13.00. Pielgrzymka górali na Jasną Górę zawsze jest podzielona na cztery grupy: Nowy Targ, Bachledówka, Rabka i Orawa. W czasie 9 dni pokonano 245 km. Przewodnikiem całej pielgrzymki był o. Marcin Miłek, paulin z Bachledówki. W posłudze wspierało go 15 kapłanów, 13 kleryków i 2 siostry zakonne. Najmłodszy pątnik miał 5 miesięcy, a najstarszy 78 lat.

„Pielgrzymka miała hasło: ‘Nawracajcie się i wierzcie w Ewangelię‘, a także czciliśmy Rok Życia Kapłańskiego, modląc się o nowe powołania życia kapłańskiego, przygotowywaliśmy się także na Światowe Dni Młodych w roku 2016 – mówi o. Marcin Miłek– W czasie pielgrzymki Pan Bóg bardzo nam pobłogosławił, bo pogoda była wspaniała, może tylko dwa dni upałów, a pozostałe dni słoneczko, wiatr i ani kropli deszczu”.

„Pierwsza grupa z Bachledówki wchodzi tradycyjnie w strojach góralskich, z tradycyjnym tańcem góralskim i śpiewami góralskimi, to jest to, co jest wyróżnieniem pielgrzymki. Wchodząc na postoje, do kościołów zawsze jest zaśpiewana pieśń góralska, no i oczywiście w tej pielgrzymce tą gwarę góralską można słyszeć, bo oni tą gwarą się porozumiewają. Górale to bardzo pobożni ludzie, samo pójście w pielgrzymce, modlitwa, śpiewanie, bycie razem, to dobre świadectwo wiary” - wyjaśnia o. Miłek.

„Z Bachledówki pielgrzymuje się wyjątkowo – dzieli się wrażeniami o. Jonasz Sowiński – Bardzo duża radość i duży spokój. Górale wiedzą, czego chcą, jest wielkie skupienie, potrafią pracować nad tym, żeby na przykład nie rozmawiać. I zawsze potrafią wpleść swoją kulturę, folklor w to, co nam towarzyszy w ciągu dnia. Są bardzo otwarci, zawsze mają radosne serce, radosne usposobienie, dla drugiego człowieka i wielką życzliwość”.

„Bardzo dobrze się pielgrzymowało, ponieważ pogoda była sprzyjająca, nie grzało za mocno, i też nie było mocnych opadów. Za każdym razem pielgrzymowanie to są wspaniałe rekolekcje w drodze, a tym plusem, co wyróżnia ten rok to właśnie dobra pogoda – mówi br. Konrad Olichwier – To, co wyróżnia pielgrzymkę góralską, to rodzinna atmosfera, idzie dużo młodych ludzi, dużo rodzin, nawet małych dzieci, matki z wózkami. To bardzo buduje atmosferę pielgrzymki. Na pielgrzymce zwracamy się do siebie, jak na każdej pielgrzymce – ‘bracie’, ‘siostro’, ale wyjątkowość tej pielgrzymki polega na tym, że to nie są puste słowa, faktycznie idąc, czujemy się jak jedna wielka rodzina”.

„Naszą tradycję pielęgnujemy na trasie przede wszystkim śpiewem. Górale to bardzo specyficzny naród, który bardzo kocha Matkę Boską i mamy bardzo piękne góralskie pieśni do Matki Boskiej. I jeżeli śpiewamy te pieśni codziennie przez 9 dni, jak wędrujemy, to jest najpiękniejsze, jak właśnie to najmłodsze pokolenie zaczyna przejmować tę pałeczkę i wyrastać w tym duchu, i w tej wierze. Na wejście zakładamy piękne stroje, wszyscy starają się tę tradycję wyciągnąć z szaf, i pokazać ją przede wszystkim Matce Boskiej, ale i wielu innym pielgrzymom, którzy tu przychodzą – opowiada Stanisław Bogdał – Piękna góralska muzyka, piękny folklor, tradycje, stroje, wszystko to Matce Boskiej”.

 

Źródło;

http://www.jasnagora.com/wydarzenie-9492

 

 

Przygotowanie do Odpustu Głównego

Sanktuarium Maryjne w Ludźmierzu serdecznie zaprasza na Nowennę przygotowującą do Uroczystości Odpustowych w Ludźmierzu. Nowenna rozpocznie się 06.08.2015 r. (czwartek) o godzinie 18.00 - a zakończy 14.08.2015 r. (piątek) o godzinie 18.00. W związku z trwaniem Roku Życia Konsekrowanego, hasłem przewodnim tegorocznego Odpustu jest "Z Maryją Dziewicą w Roku Życia Konsekrowanego". Dni Maryjne (Nowennę) - prowadzić będą męskie i żeńskie Zgromadzenia Zakonne.

W dniach 12 do 14.08 podczas Mszy św. o godzinie - 6.30 i 12.00 - kazania głosić będzie ks. Zygmunt Tokarz - ze Zgromadzenia księży Saletynów.

Szczegółowe informacje widnieją na plakatach oraz w załączniku poniżej.

 

Serdecznie zapraszamy - w imieniu Księdza Kustosza Sanktuarium - do stóp Matki Bożej Królowej Podhala!

 

dni maryjne 2015 na facebook

 

 

Załączniki:
Pobierz plik (maryjne_2015_pop (1).pdf)maryjne_2015_pop (1).pdf[ ]2612 kB

Ludźmierskie ciasteczka

 DSC 0267

Album

Modlitewnik

Biblia