MBL

Biblia

Razem twórzmy piękno

Wspomóż budowę - CEGIEŁKA

 DSC3540 pudełko

Modlitwy o uzdrowienie

hfjghjhgjgh

Nauki przedmałżeńskie

na www narzeczeni

Aktualnie na stronie

Odwiedza nas 124 gości oraz 0 użytkowników.

Sanktuarium Maryjnefb

 

Pamiątkifb

PISZĄ, MÓWIĄ O NAS:

 

indeks1

   

indeks

 

pielgrzym

 

    cico TVPodhalelogoZakopane   

Nie jedź szybciej niż myślisz - III Pielgrzymka motocyklistów do Gaździny w Roku Miłosierdzia

To już trzeci raz motocykliści ( w liczbie 370 maszyn ) przyjeżdżają do Matki i Królowej, aby prosić o błogosławieństwo na najbliższe dni, tygodnie, miesiące jeżdżenia na motocyklach. Przyjechali Zbóje z Gór- Podhale, GM Orawa, Pasja i Wiara ze swoim kapelanem ks. Tomaszem Stecem, Gremium ze Szczawnicy i niezrzeszeni.

W czerwcu wybierają się do Rzymu, aby także od siebie złożyć zaproszeni e Ojcu świętemu Franciszkowi, aby przyjechał do Polski. 

W powitaniu, ks. Proboszcz Jerzy Filek mówił do przybyłych, że tak naprawdę to wita ich sama Matka Boża uśmiechając się do motocyklistów i motocyklistek. A Celebrans, ks. Tomasz Stec z Mszany Dolnej w kazaniu nawiązał do wielkiego zaufania, jakiego przykład daje Matka Boża. Zauważył też, że motory nie tylko  przyciągają nasza uwagę, nasz wzrok, ale także "ciągną" nas ku Panu Bogu. I dlatego tu dzisiaj przybyliśmy, aby uprosić błogosławieństwo na nowy, rozpoczynający się sezon. Chcemy Maryi powiedzieć - kontynuował kaznodzieja - że Ona i Jezus są dla nas ważni. Chcemy uczyć się ZAUFANIA Bogu - jak Maryja. Bo zaufała i nie zawiodła się. Dobrze robisz i Ty - zwracał się ks. Tomasz - motocyklista do zebranych kolegów - zawierzając swoje życie Jezusowi. Nie zawiedziesz się. Nie jedź szybciej niż myślisz - mówił ks. Tomasz. Bo nie tylko motocykl, ale przede wszystkim Bóg ma być dla nas ważny. 

Dobrze, że mamy warsztaty naprawcze. Dla duszy takim warsztatem jest kościól, sa sakramentu, gdzie można dusze podreperować, naprawić, odnowić - porównywał kaznodzieja. 

Motocykliści u Gaździny w Roku Miłosierdzia

Chwalcie łąki umajone

Dziś właśnie tuż przed majem rozpoczynamy nabożenstwa majowe. Choć przedwczoraj jeszcze sypnęło śniegiem - dziś piękne słońce, trawa skoszona, miłośnicy majówek dotarli, by wychwalać Maryję naszą Matkę i Królową. Chwalcie łąki, ptaki, dzieci, dorśli, chwalcie młodzi. Podczas tegorocznych majówek będziemy poznawać hymn Światowych Dni Młodzieży i modlić się za młodych, aby pięknie przeżyli nie tylko te wyjątkowe dni, ale także całe swoje życie. 

Nabożeństwa w parafii w tygodniu - po Mszy św., w niedziele i święta o 17.30. Ale gromadzimy się także przy kapliczkach przydrożnych, by wyśpiewywać: Chwalcie łąki umajone....

Chwalcie łąki umajone

Byście się wzajemnie miłowali

Święto Bacowskie wiosenne na początek Redyku przypada w Roku Miłosierdzia - na V niedzielą Wielkanocną. O miłości, której uczy nas Pan Jezus czytamy w Ewangelii. Przykazanie nowe daję Wam - byście się wzajemnie miłowali - przypomina każdemu i w tych czasach.

Na początku w procesji poszliśmy do studzienki, gdzie została poświęcona woda, którą bacowie zabiorą ze sobą na hale. Przybyłych, z marszałkiem województwa małopolskiego Jackiem Krupą, przedstawicielami Spółdzielni GAZDOWIE - Kazimierzem Furczoniem, Stowarzyszenia wyrobów Górskich z Andrzejem Gąsiennica Makowskim - przywitał Ksiądz Proboszcz ciepłym słowem ukazując, że mimo aury - wiosna zbliża sie dużymi krokami. Czas więc wyruszyć na hale. 

Ks. Bogusław Filipiak - kustosz najmłodszego sanktuarium Świętej Rodziny z Zakopanego - przewodniczył Eucharystii modląc się o szczęśliwy wypas, o dobra pogodę, o żyzne łąki. "Aby Bóg błogosławił Wam i owcom. I byście mogli wyrabiać produkty górskie - modlił się kaznodzieja. Kto prawdziwie kocha - nie może robić krzywdy, ani sobie, ani bliźnim - nawiązywał do Ewangelii".

Podawał też w homilii kilka przykładów m.in. Mahatmy Gandhiego, który mawiał, że chrześcijanie wiedzą jak żyć, ale wcale tak nie żyją. Miłość daleka jest od nich. W Eucharystycznym Chlebie jest prawdziwy Chrystus, On nas karmi sobą i zaprasza, byśmy się wzajemnie miłowali TAK, JAK On na umiłował. 

Po Mszy św. bacowie otrzymali sajty (szczapy opalone od ogniska w Wigilię Paschalną do zapalenia pierwszej watry), święconą wodę, kalendarz z odpustami podhalańskimi, i modlitwę - wiersz Andrzeja Florka Skupnia. A potem poświęciliśmy kierdel owiec pasący sie w prowizorycznym kosorze. 

Nie dopisała pogoda. Padało i wiało, ale ludzie dopisali: z Gruszowa, Włoszczowej, Jaworzna. Eucharystię koncelebrował ks. Franciszek Juchas - brat śp. ks. Tadeusza i ks. Mirosław opiekun bezdomnych na Śląsku. Degustacja ser ów, oscypków, korbocy odbyła się w Jadłodajni TĘCZA. 

24 kwietnia to również dzień imienin naszego obecnego Księdza Proboszcza. Podczas Mszy św. o godz. 9.00 różne grupy duszpasterskie parafii złożyły Pasterzowi wspólnoty najlepsze życzenia. Plurimos Annos Księże Proboszczu. 

Święto bacowskie w Roku Miłosierdzia

TVPodhale - relacja ze Święta Bacowskiego

Fragment kazania ks. kan. Bogusława Filipiaka - kustosza sanktuarium świętej Rodziny z Zakopanego

Kolejny rajd papieski nowotarskich dzieci

Jak co roku u progu wiosny, choć tym razem nieco spóźnionej, dzieci z Nowego Targu z opiekunami przyjechały na rowerach do Gaździny Podhala. Rozpoczęły swoją przygodę Eucharystią w kościele św. Jana Pawła II, a pokłoniwszy się świętemu Pielgrzymowi ludźmierskiemu pojechały dalej do Czarnego Dunajca. O miłosierdzie Boże proszą dla nas i całego świata. 

Chwila modlitwy przy figurze w Maryjnym Ogrodzie Różańcowym to także chwila oddechu, wspomnień. Jak to było przed laty 19, gdy tu właśnie modlił się Papież-Polak i chodził po różańowycm dywanie utkanym przez dzieci polskie. I otrzymał berło Gaździny Królowej Górali. Jedźcie dalej dzieciaki kochane, jedźcie bezpiecznie i radośnie. Boże prowadź. 

Rajd papieski w Roku Miłosierdzia

Wykład o kapłanach nowotarskich

We wspomnieniach żyją Ci, którzy zasłużyli się dla miasta. W cyklu: Nowy Targ - moje miasto, były burmistrz Marek Fryźlewicz, w ratuszu, miał wykład o nowotarskich kapłanach. Choć odeszli - żyją w sercach, we wspomnieniach, w dziełach, które zostawili.


* Ks. prałat Franciszek Juraszek - był proboszczem parafii Najświętszego Serca Pana Jezusa

* Ks. prałat Józef Ślazyk - w Miętustwie

* Ks. prałat Tadeusz Juchas u Matki Bożej Gaździny Podhala w Ludźmierzu. 

Gospodarz wieczoru przywołał wymienionych kapłanów ukazując specyfikę każdego z nich.

U ks. Tadeusza - długoletniego proboszcza i kustosza sanktuarium zauważył ogromną troskę o upiększenie historycznego miejsca i rozwój kultu Matki Bożej, nie tylko od Bałtyku po gór szczyty, ale także i za wielką wodą. 

W spotkaniu wzięli udział intelektualiści nowotarscy, media, kapłani z ks. dziekanem Stanisławem Strojkiem, bratem ks. Tadeusza - ks. Franciszkiem Juchasem i obecnym kustoszem Królowej Podhala ks. Jerzym Filkiem. 

Po zaprezentowaniu sylwetek duszpasterzy p. Marek Fryźlewicz wywołał ks. Franciszka i poprosił o słowo. 

Brat ks. Tadeusza ze wzruszeniem wyznał, że tak wiele powiedziano i pokazano wiele. Od siebie dodał słynne określenie specyfinder, którym określano śp. ks. Tadeusza. I stwierdził, ze chętnie przyjeżdża, także po to, by choć przez chwilę pomodlić się nad grobem brata, "pogadać z nim" - mówił. 

I jeszcze ks. kustosz uradował się, że tak wiele mógł się na nowo dowidzieć o swoim poprzedniku i zaprosił wszystkich do Ludźmierza.

Wykład p. Marka Fryźlewicza o nowotarskich kapłanach

W obiektywie Zbigniewa Krauzowicza

 

Kto trwa we Mnie - druga rocznica kanonizacji św. Jana Pawła II

 

Chyba nie mamy wątpliwości, że życie Jana Pawła II przyniosło plon obfity, zaowocowało świętością. Bo był wszczepiony w Chrystusa, jak latorośl w winny krzew (zgodnie z dzisiejszą Ewangelią).

Dziś znów dziękujemy:

* za dar Jana Pawła II,

* za przykład Jego świętości,

* za to, że "dopisał się do grona ludźmierskich pielgrzymów,

* że czcił Matkę Bożą Gaździnę Podhala

* i za drugą rocznicę kanonizacji -

to motywy, które gromadzą nas wokół figury świętego Papieża-Polaka.

 

Gromadzimy się w dzień szczególny - rozpoczął Eucharystię nowennową w 2 rocznice kanonizacji Jana Pawła II, Ksiądz Proboszcz Jerzy Filek - od dwóch lat czcimy Go jako świętego, naszego orędownika. W tej nowennie chcemy dziękować za Dar Ojca Świętego Jana Pawła II.

 

W kazaniu ks. Krzysztof nawiązując do Ewangelii, mówił o konieczności trwania w Chrystusie, by wzrastać w świętości. jak wygląda nasze trwanie w Chrystusie? - pytał kaznodzieja - Jaki owoc przynosimy?

 

Po środowej nowennie, mimo sypiącego śniegu i zimowej aury, z wdzięcznością poszliśmy do figury świętego Ludźmierskiego Pielgrzyma z biało-żółtymi kwiatami, relikwiami i zniczami pamięci. I przy relikwiach świętego prosiliśmy  Go o pomoc słowami litanii wołając:

Janie Pawle II, Apostole Miłosierdzia Bożego  - módl się za nami.

2 rocznica kanonizacji Jana Pawła II w zimowej aurze

Spotkanie formacyjne katechetów

Po raz pierwszy ks. Józef Urbańczyk - wizytator katechetyczny z Nowego Targu zorganizował spotkanie formacyjne katechetów prze Sercu Gaździny Podhala. Eucharystię sprawował i kazanie okolicznościowe wygłosił ks. Wojciech Węgrzyniak. Mówił o tym, że ani Jezus, ani apostołowie, ani katecheci - głosząc Ewangelię - nie czynią nikomu krzywdy. Nasza religia jest religią czynienia Dobra, bronienia Prawdy, świadczenia o Miłości. My - katecheci - konkludował poświęcamy się sprawie Miłości czyniąc Dobro. 

W dalszym ciągu spotkania ksiądz Wojciech rozważał temat największej Miłości czyli Miłosierdzia, ukazal jej fenomen, ale i niebezpieczeństwa. 

A pod krzyżem giewonckim zakwitły żonkile - pola nadziei.

Katecheci u Gaździny

 

Ogłoszenia parafialne

Ludźmierz

Przyjedź 1 maja

do Gaździny Podhala 

Poproś o bezpieczne

przejazdy.

To Twój czas dla Matki.

To czas Matki dla Ciebie.

 

Modlitewnik

Biblia

Album

Ludźmierskie ...

 DSC 0267

DMC Firewall is a Joomla Security extension!