Start page Start pageContact Contact
PolishEnglishFrenchSlovak
Sunday, 21 September 2014
MBL
Site map Site map
Start page Parish Aktualności
Aktualności parafialne
Mater Verbi
Sunday, 21 September 2014 15:30

21 września obchodzimy w Kościele polskim 48. Dzień Środków Społecznego Przekazu. W tym roku ojciec święty Franciszkek wystosował orędzie: "Przekaz w służbie autentycznej kultury spotkania". Ojciec święty pisze takie przesłanie w dniu św. Franciszka Salezego (24 stycznia).

Tak ważne jest bowiem: co czytamy? co oglądamy? czego szukamy serfując po stronach www?

A wczoraj na Jasnej Górze odbyła się XVIII Pielgrzymka czytleników Niedzieli, dziękczynna za kanonizację św. Jana Pawła II - TOTUS TUUS i III Pielgrzymka Dziennikarzy Polskich. Podczas tego spotkania pracownicy poszczególnych edycji NIEDZIELI otrzymali nagrodę MATER VERBI. Z malopolskiej edycji również. Więcej na www.jasnagara.com i www.niedziela.pl

s. DL USJK

Poczytaj orędzie Ojca świętego>>

Zdjęcia w galerii>>

 

 
Piesza pielgrzymka z Rabki
Sunday, 21 September 2014 14:49

Tradycyjnie już, w sobotę przed trzecią niedzielą września przybyła do Matki i Gaździny Podhala 29 Piesza Pielgrzymka z Rabki. W tym roku, ze wzgledu na odbywającą się w parafii wizytację, pielgrzymom przewodniczył ks. bp Jan Szkodoń. "Błogosławiona jesteś, któras uwierzyła - rozpoczął swoją homilię czcigodny Celebrans - pielgrzymka jest wydarzeniem wiary. W pielgrzymce odczytujemy naszą życiową drogę.

Nasze życie jest pielgrzymką do wieczności.  Wydarzeniem wiary jest też wizytacja. Panu Bogu dziękuję, że mogę w trzecim dniu wizytacji, razem z wami przeżywać tę pielgrzymkę do sanktuarium udźmierskiego. Matka Najświętsza jest Przewodniczką i pomocą w naszej pielgrzymiej drodze.

Pielgrzymka jest też uwielbieniem Boga i jest świadectwem, świadectwem wiary.

Pielgrzymka ma również charakter wynagradzający. Tak wiele w  pielgrzymce niesiemy spraw, bo w Bogu pokładamy ufność.

Jan Paweł II w sanktuarium ludźmierskim modlił sie na różańcu i mówił o wartości Różańca. Niech dzisiejsza pielgrzymka umocni naszą modlitwę i umiłowanie Matki Najświętszej poprzez odmawianie Różańca. Pielgrzymka buduje też miłość.

Tak wiele to sanktuarium zawdzięcza śp. ks. pralatowi Tadeuszowi Juchasowi. Niech Jego życie, Jego cierpienie, jego śmierć przyniosą ofbfite owoce".

Dziękujemy Pielgrzymom za świadectwo Ich wiary i nadziei. I do zobaczenia w 30 pielgrzymce z Rabki.

s. DL USJK

Zdjęcia w galerii>>

 
Czy pozwolisz, aby Jezus zwyciężył w Twoim sercu?
Thursday, 18 September 2014 17:36

"Witam serdecznie wszystkich naszych Gimnazjalistów - mówił u progu Eucharystii ks. Wojciech - którzy rozpoczynają kolejny etap przygotowań przed przyjęciem Sakramentu Bierzmowania. Dziękujemy młodzieży kl. IIIc za montaż słowno-muzyczny, który przybliżył nam postać patrona młodzieży św. Stanisława Kostki. Witam tez rodziców, którzy młodym na tej drodze towarzyszą". "Czy pozwolisz - pytał Karol, jeden z młodych trzecioklasistów - aby Jezus zwyciężył w Twoim sercu?" Podczas montażu młodzi obiecali stawać się apostołami w swoich środowiskach, promieniującymi apostołami, zachęcającymi swoim przykładem do otwarcia sięinnych na Jezusa, na Eucharystię. Modlili się:

Św. Stanisław, patron młodzieży, cichy, niewinny chłopczyna polski.

Kochał Jezusa w Hostii Najświętszej, miał nabożeństwo do Matki Boskiej. (...)

Dzisiaj jest w niebie i patrzy z góry na naszą ziemię i na lud polski,

na zaoraną jesienną rolę, na nasze miasta i nasze wioski.

A my, jak św. Stanisław Kostka, chcemy być cisi, pobożni, mili -

więc Ty nam pomóż patronie Polski - uproś ku temu łaskę i siłę.

s. DL USJK

Zdjęcia w galerii>>

 
Świętość jest dla wszystkich
Thursday, 18 September 2014 13:24

Święto patrona Szkoły Podstawowej w Krauszowie, św. Stanisława Kostki - przypada w tym roku w Tygodniu Wychowania. "Święto Patrona jest wielkim wydarzeniem - mówił w homilii ks. Bronisław - Pzypominamy sobie Kim był. Chcemy Go poznawać, zrozumieć, naśladować. Świętość jest dla wszystkich. Od naszego Patrona chcemy uczyć się, jak rozwijać swoje zdolności i jak zdobywać prawdziwą mądrość, czyli jak podobać się Bogu. Żeby nikomu z Was nie zabrakło sił do rozwijania talentów".

Na Eucharystię został uroczyście wprowadzony sztandar, dzieci były w pełni zaangażowane w liturgię. A po Mszy św. podczas agape świętowały w szkole. To wyjątkowy dzień, ale też i wyjątkowy Patron.

s. DL USJK

Zdjęcia w galerii>>

 

 
Siostry Podhala u swojej Matki i Królowej
Tuesday, 16 September 2014 09:04

Jesienny dzień skupienia sióstr Podhala odbył się w Ludźmierzu, w sanktuarium Matki Bożej. Tak rozpoczynają swój rok formacyjny przełożone wspólnot podhalańskich. "Witam Was, drogie Siostry, które służycie Kościołowi i swoim wspólnotom - mówił ks. Bronisław w imieniu kustosza ks. Kazimierza Klimczaka - u stóp Gaździny Podhala - to szkoła najlepsza, jak przypominał nam tutaj św. Jan Paweł II. I gdy weźmie się do ręki różaniec - to znajdzie z Maryją drogę najlepszą, bo prowadzącą do Jezusa. I tego Wam życzę, drogie Siostry, abyście na wzór zawierzenia Maryi - znajdywały najlepsze z dróg".

Eucharystii przewodniczył o. Wojciech Jurkowski SAC. W kazaniu mówił m.in.: "Nie jest przypadkiem, że w niedzielę byliśmy na Golgocie pod Krzyżem Chrystusa, wczoraj staliśmy tam z Matką bolesną, a dziś Chrystus zaprasza nas, abyśmy z doświadczeniem spod Krzyża zeszli do ludzi. Gaździna Podhala jest nam Przewodniczką. I prowadzi nas na szczyt naszej wiary.

Dzisiejsza ewangelia uwrażliwia nas, abyśmy  nigdy nie pozwolili się odizolować, wyalienować spośród ludzi, spośród naszych współsióstr. Dziś Chrystus uczy nas o wartości życia wspólnotowego, życia "dla" innych i zycia "z" innymi. Naszym zadaniem jest zobaczyć:- jaka jest moja wspólnota? czy żadna z sióstr nie jest samotna? Nie może być o tym mowy, aby którakolwiek z sióstr poczuła się samotna. Współpracując z Jezusem, może w nas odżyć to, co  umarło. Każde spotkanie z Chrystusem w wymiarze cudu - to Eucharystia, podczas której odzyskujemy to, co najcenniejsze, a co jakoś utraciłyśmy. Chrystus jest z nami i jest naszą Mocą. On wymaga od nas pełnego zaangażowania, by zaufać Jemu, by promieniować entuzjazmem wiary. Dzis świat zachwyci się WIERNOŚCIĄ naszej TOŻSAMOŚCI".

Czytanie przeczytała siostra sercanka od św. bpa Józefa Pelczara, a psalm zaśpiewała służebniczka od bł. Edmunda Bojanowskiego. Siostry po uczcie z Jezusem i Jego Matką, po dobrym ciachu i wzmacniającej kawie w Tęczy, zapoznały się z obradami sympozjum MARYJA w życiu Narodu i wierze Kościoła, a potem pochyliły się nad tajemnicami różancowymi. Spadające kolorowe liście utkały im piękny dywan pod stopami. na koniec Siostry zatrzymały się jeszcze przed Jezusem Eucharystycznym na adoracji. To są zawsze najcenniejsze chwile, które ładują akumulatory na długie dni i tygodnie.

Na nowy rok pracy i rok życia konsekrowanego życzymy Siostrom wiele radości i pokoju.

s. DL USJK

Zdjęcia w galerii>>

 
IV Tydzień Wychowania
Saturday, 13 September 2014 19:54
W dniach 14-20 wrzesień obchodzimy w Kościele polskim IV Tydzień Wychowania - WYCHOWYWAĆ DO PRAWDY. Jakże ważne to problemy współczesnego młodego człowieka. Może warto przeczytać List Episkopatu Polski przygotowany z tej okazji. Zapraszam>>
 
Katecheza o chlebie - XXVII Dożynki Podhalańskie
Sunday, 07 September 2014 00:00

Na XXVII Dożynki Podhalańskie do Ludźmierza Związki Podhalan przywiozły przeszło 20 wieńców. Pogoda dopisała. Mieszkańcy Podhala wystroili się po góralsku, podtrzymując tradycję. Nawet główny celebrans ubrał góralski ornat i ministranci góralskie kapturki. Eucharystii dziękczynnej za plony, owoce ziemi i pracy ludzkich rąk przewodniczył opat mogilski o. dr Piotr Chojnacki OCis. Jego obecność związana była z 780 rocznicą założenia parafii ludźmierskiej przez cystersów. Starostowie tegorocznych dożynek to: Małgorzata Kocańda z Rogoźnika i Zbigniew Czaja z Ludźmierza. Ks. Proboszcz powitał zebranych mówiąc, że "Wdzięczność jest pamięcią serca", a my chcemy dziękować. Podczas homilii ojciec opat przybliżył, przypomniał wartość CHLEBA. Mówił o szacunku dla CHLEBA, o znaku krzyża przed krojeniem CHLEBA, o ciszy i delikatności podczas wkładania bochenków do pieca. Podkreślił, że CHLEB jest znakiem dzielenia się. Przypomniał, że CHLEB - to rzeczywista OBECNOŚĆ BOGA. On pozostał pośród nas pod postacią CHLEBA. I mówił, że kto spożywa ten CHLEB - będzie żył na wieki. A Bethlejem, gdzie się Syn Boży urodził - to też miasto CHLEBA, TABERNACULUM, w którym przebywa dzień i noc - to namiot CHLEBA. I to zarazem Dar Boży i znak, owoc ludzkiej pracy. Na koniec kaznodzieja zauważył, że najbardziej potrzebujemy Matki i kapłana. Dlatego przychodzimy do Gaździny i oczekujemy na CHLEB EUCHARYSTYCZNY, który zstąpi z nieba na słowo kapłana. Po kazaniu ojciec opat poświęcił wszystkie wieńce i ziarno na zasiew. W darach przynoszono oscypki i chleb, winogrona i miód. A w dowód wdzięczności za obecność i słowo, katechezę o CHLEBIE - ojciec opat otrzymał BIBLIĘ LUDŹMIERSKĄ.

Dziś także radujemy się i dziękujemy Bogu za 50 lat istnienia zespołu PODHALANIE, za twórców i członków, którzy krzewią muzykę góralską podtrzymując tradycje tych ziem.

s. DL USJK

Zdjęcia w galerii>>

W obiektywie Jana Cieplińskiego>>

Wesele góralskie pod sypką>>

 

 

 

Download this file (DOŻYNKI 2014.pdf)DOŻYNKI 2014.pdf(rozmiar: 152 Kb)
 
Nowy rok formacji
Friday, 05 September 2014 19:23

W pierwszy piątek miesiąca września w parafii ludźmierskiej rozpoczęty został nowy rok formacji grup działających przy parafii. Ks. Proboszcz sprawował Eucharystię i serdecznie powitał wszystkich obecnych, usprawiedliwiając tych, którzy przybyć nie mogli. W homilii  Celebrans zwrócił uwagę, że "I  piątek miesiąca to szczególny czas wpatrywania się w SERCE, które tak ukochało Ciebie i mnie, że oddało za nas swoje życie. I tak jak w szkole otrzymaliśmy nowe czyste zeszyty z czystymi kartkami gotowymi do zapisania, tak otrzymaliśmy czas tego roku. Co nas czeka? Ważne, abyśmy wiedzieli: dla KOGO mamy składac ręce? Musi być w tym wszystkim DUCH. Trzeba spróbować pięknie zapisać te czyste kartki naszego życia. FORMACJA jest po to, aby być ŚWIĘTYM. A Bóg nie opuszcza tych, którzy ku Niego wzrastają.

Co będziemy czynić w pierwsze piątki?  Spróbujemy przyjrzeć się świętym, aby stali się naszymi PRZEWODNIKAMI na drodze do ŚWIĘTOŚCI. Poznawanie ICH, to także przygotowanie do Krakowskich Światowych Dni Młodzieży w 2016 r. Zapraszam do Szkoły Świętych" - konkludował kaznodzieja - Świętość to nasze powołanie.

Po Eucharystii oddaliśmy cześć Najświętszemu Sercu Pana Jezusa, wynagradzając za grzechy nasze i całego świata. Jednocześnietego wieczora rozstrzygnięty został konkurs na najsumienniejszego ministranta wakacyjnego. Zostały wręczone nagrony najlepszym. Gratulujemy panowie i życzymy dalszej pięknej, mądrej rywalizacji. Przychodźcie służyć SAMEMU BOGU.

s. DL USJK

Zdjęcia w galerii>>

 

 
Z Bogiem rozpocząć nową przygodę
Monday, 01 September 2014 10:25

"Gdyby mi ktoś przed rokiem powiedział, że dzisiaj, na progu nowego roku szkolnego będę witał społeczność Gimnazjum, jako «emerytowany» (jak nazwał siebie samego) katecheta - uznałbym to jako niespełnialne marzenie - mówił we wstępie do Eucharystii Ks. Proboszcz Kazimierz Klimczak - Będę tylko duchowo z Wami, witam nowego księdza katechetę - ks. Wojciecha, który przejmuje obowiązki. Wyczytałem, że ponad milion młodych rozpoczyna w tym roku gimnazjalną edukację. W tej grupie i Wy jesteście. Czy ktoś przewidział, że będziemy zaczynać bez Pana Marcela? Zawierzam Waszym modlitwom jego duszę i duszę ks. Prałata Tadeusza. Doceniajcie to, że możecie iść do szkoły. Niektórzy nie mogą, bo mają szkołę zburzoną. U nas tak było 75 lat temu. Niech ten rozpoczynający się czas będzie czasem wzajemnego doskonalenia się.  Życzę samych sukcesów" - kończył Ks. Proboszcz. A w homilii nowy katecheta przypomniał młodym, że wszyscy obdarzeni zostali różnymi talentami, z których wykorzystania trzeba będzie zdać sprawę. "Skończyły się wakacje. Dni są krótsze, słonko słabiej świeci - mówił - spotykamy się u Pani Ludźmierskiej, by z Bogiem rozpocząć nową przygodę, by z entuzjazmem wyruszyć na szkolne drogi zdobywania umiejętności. Ci, którzy swoje talenty rozwiną, będą kiedyś świetnymi fachowcami. Prośmy Boga o siły, o mądrość, o wytrwałość, byśmy stawali się piękniejsi i bardziej twórczy". Ostatnie ławki w bazylice były zajęte - pierwsze puste. Pochowała się młodzież za filarami, podpierali ściany boczne, a niektórzy pierwszoklasiści - ministranci poubierali się już w stroje lektorskie. Dwoma gimbusami przyjechali do kościoła, a po Mszy św. ze sztandarem powrócili do szkoły.

s. DL USJK

Zdjęcia w galerii>>

 
Abyście ukształtowali piękne charaktery
Monday, 01 September 2014 07:35

U progu Eucharystii: dzieci, nauczycieli, ks. Bronisława katechetę i solenizanta powitał Ks. Proboszcz przyznając się, że wyczytał na internecie iż przeszło 2 miliony dzieci rozpoczyna rok szkolny 2014/2015. " I ja jestem na progu nowej szkoły, której na imię "probostwo". Każdy z nas będzie się uczył pod kierunkiem najpiękniejszego Nauczyciela jakim jest JEZUS CHRYSTUS.  A Pan Jezus zawsze przychodzi ze swoją Matką - i wtedy jest to szkoła najlepsza. Wszyscy stajemy na progu z czystą kartką, którą możemy wypełnić - każdy ma równe szanse. Życzę nauczycielom cierpliwośći i pogody w kształtowaniu serc dziecięcych. Abyście ukształtowali piękne charaktery". A w homilii celebrans przypomniał dzieciom i nauczycielom, że patronowie szkół zobowiązują do ciągłego wzrastania "w łasce u Boga i u ludzi". "Człowiek musi rozwijać nie tylko swój umysł, ale też i swoje serce - oddając je Bogu i drugiemu człowiekowi. Przed nami 10 miesięcy, które możemy mądrze i pięknie wykorzystać. Odkryjmy na nowo to, że jesteśmy wspólnotą modlącą się za siebie nawzajem: za tych, którzy po raz pierwszy idą do szkoły, za pedagogów, za rodziców, za obsługę szkoły". Bazylika wypełniona była uczniami Szkół Podstawowych z Ludźmierza i Krauszowa. Niektórzy chowali się gdzieś za filarami, ale byli i zaprosili Pana Boga na ten nowy rok. Niech im Bóg błogosławi i strzeże, a Gaździna Podhala prowadzi ścieżkami dobra i miłości.

s. DL USJK

Zdjęcia w galerii>>

 
« Start - Prev - 12345678910 - Next - End »

Page 1 of 40

Banns

Matka Boża Ludźmierska

sympozjum

Biblia

drogo-do-nieba-wiodaca

Album

koronacja_v2

Modlitewnik

drogo-do-nieba-wiodaca

Dodane lub zmienione

STATISTIC OF VISITS

mod_vvisit_counterToday2230
mod_vvisit_counterYesterday2327
mod_vvisit_counterLast week14331
mod_vvisit_counterLast month61820
mod_vvisit_counterAll days1213934

Online now: 38